Vitiligonun Tedavisi Nedir?

VİTİLİGONUN TEDAVİSİ

Vitiligo tedavisi zor ve sabır isteyen bir hastalıktır. Vitiligo için çok fazla tedavi yöntemi geliştirilmiştir fakat hemen hempsinde de tedaviye yanıt verme direnci ve süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Vitiligonun tedavisinde cilde dışarıdan sürerek kullanılabilen bazı kortizonlu ürünler kullanılır. Bu ürünler “topikal kortikosteroid” olarak adlandırılır. Bunun dışında kalsinörin inhibitörü, antioksidan denilen bazı kremler de vitiligonun tedavisi için kullanılan diğer tıbbi ürünlerdir. Fototerapi de dediğimiz ışık tedavisi de kullanılarak olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Işın tedavisinde bir taraftan deriye rengini veren melanositler maruz kaldıkları yıkıma karşı korunurlar ve diğer taraftan bu renk hücreleri uyarılıp çoğalmaları sağlanır. Vitiligo için bu tedavi yöntemi kullanılacaksa mikrofototerapi dediğimiz sadece vitiligolu alanlara ışık uygulaması yapılmalıdır. Aksi halde normal alanların renginde de koyulaşma görülebilir ve renk farkı daha bariz hale gelebilir. Vitiligonun tedavisinde en etkili yöntem PUVA dediğimiz yöntemdir. Bu yöntem psoralen adı verilen ilaçlarla ultraviyole ışınlarının kombinasyonu sonucu elde edilen tedavi yöntemidir. Işık tedavisine geçmeden önce psoralen adlı ilaç yardımıyla deri ışığa karşı duyarlı hale getirilir. Haftada 2-3 defa birkaç dakikalık seanslarla uygulanan ve toplamda 1 yıl kadar süren bir vitiligo tedavisi yöntemidir. Kişiden kişiye seans sayısı ve süresi farklılık gösterebilir.

Pimekrolimus ve Takrolimus adı verilen organ nakillerinde kullanılan ilaçların krem haline getirilmesiyle elde edilmiş formları da kullanılır. A Vitamini türevlerinden de tedavi için faydalanılabilir.

Vitiligo için bazı lazer tedavileri de uygulanmaktadır. Lazer tedavisinde de hastalar arasında tedaviye cevap veriş süreleri farklılık göstermekle birlikte, yayılmamış, yeni oluşmaya başlamış vitiligo vakaları daha kolay tedavi edilmektedir.

Diğer yöntemler arasında cerrahi bir takım yöntemler de bulunmaktadır. Bunlarda amaç sağlam deriden renkli deri hücreleri alınarak vitiligolu alana transfer edilir. Bu tedavi yöntemi her vitiligo hastasına uygulanmaz. El ve ayaklarında vitiligo olan kişilere ve diğer yöntemlerde başarı bulamayanlara ve vitiligosu son iki senedir gelişme göstermemiş yani durmuş hastalara uygulanır.

Bir yöntem de depigmentasyon dediğimiz yöntemdir. Bu yöntemde vitiligolu alanları koyulaştırmak yerine sağlam derinin rengi açılır ve aradaki renk farkı minimize edilir. Tedavi için en son düşünülmesi gereken bir yöntemdir. Cilt güneşe karşı savunmasız bir hale geleceği için zararlı ışınların cildi tahriş etmesi söz konusudur. Cilt kanserine yakalanma riski de artar.

Vitiligo hastalığı erken dönemde tedavi edildiğinde başarı şansı daha yüksek ve sonuçlar daha tatmin edicidir. Çocuğunuzda vitiligo hastalığı olduğunda bazı anneler kendiliğinden geçeceğini düşünerek herhangi bir girişimde bulunmazlar. Çocuklar tedaviye en iyi yanıt veren hasta grubudur. Bu sebeple çocuğunuzda ya da sizde vitiloga varsa cilt hastalıkları uzmanına giderek sizin için en uygun tedavi yöntemini belirlemesini sağlayın ve geç kalmayarak tedaviye yardımcı olun.