Viral Hepatit

Viral hepatit:
Viral hepatitin iki şekli vardır: İnfeksiyöz hepatit (IH), serum hepatit (SH). SH şekli homolog serum hepatiti ya da enjeksiyon ile hepatit adı altında anılır. IH ve SH virüsleri ısıya, kimyasal ajanlara ve soğuğa karşı çok dirençlidir.

IH virüsünün kuluçka devri 15-60, SH virüsünün 60-180 gün arasında değişir. IH özellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. Sonbahar ve kış aylarında salgınlara nedan olur. SH ise her yaş grubunda ve her mevsimde görülür.

Sarılıksız devre çoğunlukla 3-9 gün sürer. Hastada iştahsızlık, yorgunluk, sigara içiyorsa sigaraya karşı isteksizlik görülür. Bazı hastalarda 2-5 gün süren hafif bir ateş olabilir. Bulantı, kusma, karnın sağ tarafında ağrı ve eklemlerde hassasiyet görülür.

Sarılık döneminde ise ciltte ve sklerada sararma başlar. İdrarın rengi koyulaşır. Dışkınınki açılır. Sarılık görülünce sindirim sistemi bulguları hafifler ve ateş düşer. İyileşme ise sarılığın ortaya çıkmasından 3-10 gün sonra başlar. Dışkının rengi normale döner. İştah açılır. Erişkinde hastalık 2-6 hafta sürer, fakat çabuk yorulma durumu sürer.

Tam klinik ve biyoşimik iyileşme 6 ay içinde tamamlanır.