Tüp bebek nasıl yerleştirilir?

Tüp bebek nasıl yerleştirilir?

Tüp bebek için başvuran çiftler uzman doktorlar tarafında çeşitli faktörler ele alınarak değerlendirilirler. Hem erkek hem de kadında nedene yönelik çeşitli testlere girmesi istenir. Bu aşamaların sonucunda tüp bebek yapılmasına uzmanlar tarafından karar verilirse, tüp bebek tedavisi kadının adetinin üçüncü günü itibariyle başlar.

Bu aşamadan sonra kadının yumurtalarının belirli sayıda olmasına etki eden bazı hormonal ilaçların cilt altına uygulanması sürecine girilir. Bu aşamadan sonraki on günlük süreç içerisinde yumurtaların yeterli ve sağlıklı olarak gelişip gelişmediği, kullanılmakta olan ilaçların dozunun yeterli olup olmadığının tespit edilebilmesi amacıyla hasta sıklıkla kontrol altında tutulur.

Yumurtaların yeterli olgunluğa eriştiği bu on günlük sürecin ardından, istenilen sonuca ulaşıldıysa yumurtaların toplanması safhasına gelinir. Anestezi altında ve acı duyulmaksızın, hasta açısından konforlu bir şekilde cerrahi işlemle toplanılan yumurtalar, aynı gün erkekten alınan spermler içerisinden sağlıklı olarak tespit edilenler, sağlıklı olan yumurtaların yapay olarak döllenmesi aşamasına gelinir.

Döllenme aşaması iki şekilde uygulanmaktadır. Birinci yöntem klasik olarak tabir edilen yöntemdir ve sağlıklı yumurtaların yanına bırakılan sağlıklı spermlerin ertesi güne kadar yumurtaları döllemesinin beklendiği yöntemdir. Diğer bir yöntem olan mikro enjeksiyon yöntemiyle, sağlıklı olan spermlerle, sağlıklı olan yumurtaları enjeksiyon yöntemiyle döllenmesi işlemidir.

Döllenme aşaması laboratuar ortamında üç ile beş gün arasında bir süreç içerisinde kontrol altında tutulur. Embriyo gelişimi istenilen aşamaya ulaştığında gelişen embriyolar arasında kaliteli görülen, gebelik ihtimali oluşturması en yüksek olanlar arasından bir veya iki tanesi, hastanın yaşı, embriyo kalitesi, daha önceden denemesi olup olmadığı gibi değişken sebeplere bağlı olarak transfer edilmesi kararı alınır ve transfer işlemi gerçekleştirilerek, uzman kontrolündeki hamilelik dönemi safhasına girilir.

İlgili aramalar: tüp bebek nasıl yerleştirilir? tüp bebek rahime nasıl konur?