Tırnaklar Nasıl Kesilmelidir?

Tırnaklar nasıl kesilir?
Tırnaklar üzerinde en sık hata yaptığımız organlardandır. Tırnakların canlı bir dokunun devamı olduklarını unutarak onlara gereken ilgiyi göstermeyiz. Ayak parmakları ve ayak tırnakları bu konuda daha şanssızdır. Dar ayakkabılar giyerek düzgün büyümelerine engel oluruz. Tırnaklarımızı kesmek sıradan bir iş değildir. Bu yüzden tırnakları ileri de bizi rahatsız etmeyecek şekilde kesmeliyiz. Tırnağı yanlış kesmek onun yanlış uzamasına, ete batmasına neden olabilir. Yine tırnakları gereğinden fazla kestiğimizde herhangi bir fiziksel darbede tırnak deriden ayrılabilir. Bu ayrılma çok küçük bile olsa oldukça acı verir.

Tırnak keserken nelere dikkat etmek gerekir?
El tırnaklarını yuvarlak fakat ayak tırnaklarını düz kesmeliyiz. Uzunlukları tırnak altındaki etin hemen üzerinden kesilecek ve fazla dipten olmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Uzun tırnakların arasına kolayca pislik kaçabilir ve bu tırnak arasına toplanan kir içerisinde mikrop ve bakteriler üreyebilir. Parmakları ağzımıza alınca ya da uzun tırnaklarla vücudumuzu kaşıdığımızda bilerek veya bilmeyerek mikropların başka bölgelere bulaşmasına olanak vermiş oluruz. Bu yüzden tırnaklar fazla uzamadan kesilmeli ve araları belirli periyotlarla fırçalanmalıdır.

Aramalar: Doğru tırnak kesimi nasıl olmalıdır? tırnaklar nasıl kesilir? tırnağımızı nasıl kesmeliyiz?