Sünnet Seksin Keyfini Azaltır mı?


Sünnet üzerine yıllardır birçok tartışma yaşanmıştır. Bazı Amerikalı tıp uzmanları, yeni doğan tüm erkek bebeklere sünnet yapılması gerektiği inancındadırlar. Sünnet taraftarı olan grup örnek olarak sünnetli erkeklerdeki idrar yolu enfeksiyonlarındaki ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardaki oranın düşük olduğunu gösteriyorlar. Karşı görüşü savunan taraf ise bir bebeğe sünnet sırasında yaşatılan acı ve stresi özellikle vurguluyorlar. Kimileri ise sünnetin yararlarının, gerçekleştirilen işlemin muhtemel komplikasyonlarına değecek derecede fazla olmadığına inanıyor. 1999'da amerikan pediatri akademisi Sünnet Görev Timi, sünnetin potansiyel tıbbi faydalarına dair kanıtlar topladılar, ancak bunların sünneti tavsiye etmeye yetecek derecede güçlü olmadığına karar verdiler. Şimdi daha önemlisi, işin seksle ilgili olan kısmına geçelim:

Üroloji literatüründe sünnetli bir erkeğin cinsel tatmini üzerine sadece birkaç çalışma mevcut. Ancak bu çalışmaların sonuçları birbiriyle çelişmektedir.
British Journal of Urology'de yer alan bir çalışmada, sünnetli bir erkeğin kadın partnerin cinsel hazzı üzerindeki etkisi de araştırılmış. Çalışmanın yazarlarına göre: "kadınlar sünnetli penis yerine anatomik açıdan bütünselliği olan penisle vajinal ilişkiyi tercih ediyor."
İlginçtir, bu çalışmaların yazarları "doğanın sunduğu şekilde seks" adlı bir kitap yayımlamışlar. Ayrıca çalıştıkları gönüllülerin bir kısmı da sünnet karşıtı bir bülten ile verdikleri ilandan bulmuşlar. Sizlere bu bilgiyi sadece sünnetli erkekler olarak değil, aynı zamanda tarafsız tıp literatürü yorumcuları olarak sunuyoruz.
İşte sünnetle ilgili bazı ilginç bilgiler:
12.yy hekimi ve hahamı Moses Maimonides, erkeklerin cinsel iştahını frenlediğini öne sürerek sünnetini desteklemişti.
1800'lerin sonunda mastürbasyonu tedavi etme ve önlemi metodu olarak tanıtıldı.
Amerika Birleşik Devletlerinde en sık gerçekleştirilen cerrahi müdahale olan sünnet ile penis derisinin %33 ila %50'ye yakın kısmı ve penisin dokunma hassaslığına dair nöroreseptörlerinin neredeyse tamamına yakını /alıcı sinir) alınır.