Sudaki pH Derecesi Ne Olmalıdır?

pH nedir?
pH, potansiyel hidrojen anlamına gelir. pH değeri sıvılarda sıvının asidik veya bazikliğini gösterir. pH değeri 0 ila 14 arası bir sayıyla belirtilmektedir. 7 değeri nötr olarak kabul edilir ve pH değeri 7’nin altında olan sıvılar asidik, pH’ı değeri 7’nin üzerinde olan sıvılar ise baziktir (alkali).

Suyun pH değerinin önemi var mıdır?
Suyun ph’ı önemlidir çünkü düşük pH’lı su asidik yapıda olacağında aşındırıcı olabilmektedir. İçtiğiniz asidik su; demir, bakır, manganez, çinko, kurşun gibi metalleri yüksek miktarlarda içerebilirler. Ayrıca asidik bir su geçtiği metal boruları aşındırarak borudaki metalleri suya karıştırabilirler. Sağlık için bu maddelerin hayati önemleri olsa da fazlası vücuda zararlı olacaktır.

İçilen asidik su, ağızda ekşi ve metalik bir tat bırakır. Bu su tutulduğu tanklarda ve geçtiği borularda mavi-yeşil bir renk ortaya çıkarır.

İçtiğimiz suyun pH derecesi ne olmalıdır?

Suyun çıktığı kaynağa göre ph derecesi de değişir. Su ne kadar bazik olursa, kimyasını değiştirebilecek asidik etkilere bu o kadar dirençli olduğu anlamına gelir. Sağlığımız için faydalı olanı bazik su içmemizdir. Tıpkı yediklerimiz de olduğu gibi içtiklerimizin de vücudumuzun kimyası üzerinde tesiri bulunur. Başlıca içeceğimiz de su olduğu için içtiğimiz suyu seçerken çok dikkat etmeliyiz. İnsan vücudunda pH dengesi önemli olduğu için vücudumuz sürekli olarak pH dengesini sağlamaya çalışmaktadır.