Spiral Nasıl Takılır? Spiral Nedir ?

Spiral Nasıl Takılır? Spiral Nedir ?

Spiral, rahim içine uygulanan sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyen ya da döllenme oluşsa bile rahim içinin fonksiyonunu bozarak döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral çıkarıldığı an doğurganlık özelliği tekrar kazanılır.

Spiral rahim içine yerleştirildikten sonra 1-5 yıl kadar kalabilir. ucunda ip bulunan metal ya da plastikten üretilen türleri vardır. Bazı spiraller progesteron ya da bakır özellikli olabilir. Üreme sisteminde enfeksiyona neden olabileceği için spiral kullanımında bazı tartışmalar olmuştur. Kadın adet döneminde yoğun kanama yaşıyorsa, üreme sisteminde enfeksiyon söz konusu ise ve daha önce dış gebelik yaşamışsa spiral kullanımı uygun görülmemektedir. Bu gibi durumlarda spiral kullanımı için bu tür risklerden mutlaka doktoru bilgilendirmelidir.

Spiral yan etkisi oldukça az olan güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 10 yıl kadar kadını gebeliğe karşı %98 civarında korur. Günümüzde en fazla tercih edilen spiral türü bakır özelliği olan spirallerdir. Hormon özellikli spirallerin kullanımı özel durumlarda tercih edilmektedir.

Spiral kullanımı

Spiral uzman bir jinekolog tarafından rahim içine yerleştirilir. Spiral adet döneminin bitiş gününe yakın, gebelik olasılığının olmadığı ve rahim ağzının hafif açık olduğu bir dönemde takılır. Spiralin takılma işlemi birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

İlk takıldığı 1-2 ay hafif bir ağrı oluşabilir. Takıldıktan 1 ay sonra spiralin kontrolü için tekrar doktora gitmek gerekir. Ayrıca spiralin kontrolü için ucunda bulunan ip ile kontrol yapılabilir.

Spiral

Spiralin kaydığı durumlarda cinsel birliktelik anında erkeğin cinsel organında tahriş oluşabilir. Bu gibi olasılıklarda spirali değiştirmek için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Spiralin kullanım süresi tamamlandıktan sonra eğer herhangi bir sorun yaşanmıyorsa spiral çıkarılarak hemen yenisi takılabilir.
Spiral Kullanımında Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Kötü kokulu vajinal akıntı varsa
Cinsel birliktelikten sonra şiddetli ağrı yaşanıyorsa
Sebebi belli olmayan ateş varlığında
Gebelik belirtileri yaşanıyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.
Spiral Kullanırken Gebe Kalınabilir mi?

Çok nadir durumlarda spirale rağmen gebelik oluşabilir. Spirale rağmen oluşan gebeliklerin düşük ile sonuçlanma olasılığı %50 civarındadır. Fakat gebelik anlaşıldığı anda spiral çıkartılırsa gebeliğin düşük olasılığı %25 civarına düşer. Oluşan gebeliğe rağmen spiral çıkartılmamışsa kadın için hayati önem taşıyan ciddi enfeksiyonlar oluşabilir. Spiral muayene sırasında görülmemişse ultrason yardımı ile yeri tespit edilerek kürtaj ihtimali değerlendirilmelidir. Gebelik süresinde spirali aldırmamak amniyon sıvısının erken boşalmasına yol açarak erken doğuma neden olabilir.

Spiral Kimler İçin Uygun Değildir?

Gebelik şüphesi olanlar
üreme sistemi ile alakalı enfeksiyon sorunu olanlar
Rahim yapısında bozukluk olanlar
Rahimde miyom ya da polip olanlar
Kronik bağışıklık yetmezliği yaşayanlar için spiral uygun bir korunma yöntemi değildir.

Sprial ne zaman takılır? Bayanların genelde ne çok merak ettikleri konulardan biridir. Sprial takılması için doktorlar tarafından ön görülen tarih adetin ilk üçüncü günüdür. Aynı zamanda bu dönemi geçirmiş iseniz adetli olduğunuz her hangi bir günde de taktırabilirsiniz. Sprial takılması için adet döneminin tercih edilmesinin nedeni ise gebelik sürecinin başlamaması veya olmamasıdır. Bunun dışında diğer günlerde de sprial takılabilir ama teknik olarak regl döneminde takılması uygun görülür.

p>Doğum Sonrası Sprial
Normal bir doğumun ardından sprin takılması için 3 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre gebelikten dolayı büyüyen rahmin küçülmesini beklemektir. 3 ay gibi bir sürede rahim gerçek boyutuna gelecektir ve spriali kavrayabilecektir. Sezaryen ile gerçekleşmiş bir doğumun ardından sprial takılması için 6 hafta gibi bir süre beklemek gerekir. 6 ay rahmin şişliğinin inmesi için yeterli olacaktır. Sprialin güvenli olması ve gerçek anlamıyla gebelikten koruyabilmesi için belli bir süre beklemek uygun olacaktır.

Spiral Ne Zaman Takılır

Sprial Takılmasında Yaş Faktörü

Sprialin takılması için kesinlikle bir yaş sınırlanması bulunmamaktadır. Jinekolojik bir muayenenin ardından sprial takılması için kişide her hangi bir sorun görülmemiş ise kişinin yaşının ne olursa olsun uygulanabilir. Sprial menopozlu yaşlarda uygulanacağı gibi çok genç yaşlarda da takılmasında mahsur görülmemektedir. Ancak 20 ve üzeri yaş grupları sprialin tutunabilmesi adına daha uygundur.

Kürtaj Ve Düşük Sonrası Sprial

Düşük sonrasında görülen ilk regl döneminde sprial takılabilir. Eğer düşüğün ardından rahim temiz görülmüş ise sprialin takılması için beklemeye gerek yoktur. Şayet düşüğün ardından kürtaj gerektiren bir durum ile karşılaşılmış ise bir ay kadar beklemek en doğrusu olacaktır. Bazı durumlardan dolayı kürtajın ardından hemen sprial takılması sağlık için uygun görülmemektedir. Bunun için bir ay kadar beklemek daha doğru olacaktır.

 

Spiral Zararları, Spiral kadınlar tarafından sık tercih edilen doğum kontrolü yöntemlerinden birisidir. Ancak bazı durumlarda ise spiral takılması veya çıkarılmasını gerektiren birtakım durumlar ortaya çıkar. Aile planlamasını yapabilmek için spiral taktırmak başta olmak üzere hormon iğneleri, prezervatif, doğum kontrol hapları, tüp bağlatma yöntemi ve hormon kapsüller çeşitli birçok yöntemler vardır. Bütün bu doğum kontrol yönetmeleri arasında hiç şüphesiz ki en sık tercih edilen spiral taktırmaktır. Spiral rahmin içerisine takılan bir alettir. Spiral taktırmak sperm ve yumurtanın birleşmesinin önüne geçerek sperm ve yumurta birleşse bile rahmin içerisini olumsuz etkileyerek hamileliğe engel olur. Spiralin uç kısmında ip aparatı bulunan plastik veya metalden yapılan bir alettir. Spiral tam üç santim boyunda T şeklinde üretilen rahim içi aracıdır. T şeklinin uç kısımları bakır özelliği olan tel ile sarılı olur. Bakır özelliğine sahip olan bu teller gebeliği önlemek için tasarlanmıştır. Hormon niteliği olan spiraller rahmin içerisinde embriyonun tutunmasının önüne geçmektedir. Takılan spiral hormon salgılayarak döllenmenin önüne geçer. Spiral genelde rahmin ağzının geçirgen yapısını azaltır. Veya bölgeye ulaşan spermleri öldürerek etkisiz hale getirmektedir. Bu işlem takılan spiralin uç kısmında yer alan bakır teller sayesinde gerçekleşir.

Spiralin Zararları Nelerdir?

Spiral taktırmak doğum kontrolleri yöntemleri içinde en güvenilir olan yöntemlerden birisidir.

Spiral Zararları

. Çok azda olsa dış hamileliği tetikleyen etkisi bulunmaktadır. Eğer her şey normal gidiyor ise spiral herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Aşırı kanama, kasık bölgesinde ağrı, ara kanama ve kahverengi akıntı gibi şikayetler var ise takılan spiral de bir problem olma ihtimali oldukça yüksektir. Böyle durumlarda ise rahim içine takılan spiral kaymış olabilir. Spirailin olası yan etkilerini en aza indirmek için spirali tamamen almak veye kontrol ettirmek gerekir. Eğer takılan spiralde bir problem var ise cinsel birliktelik sırasında ağrı, kanama, enfeksiyon ve titreme gibi bazı sorunlar yaşanır. Spiralin enfeksiyon ihtimali çok yüksek olmasa dahi tetikleyici etkisi vardır. Bundan dolayı anormal bir kanama var ise spiral ciddiye alınarak mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu gibi sorunlarda yapılması gereken tek şey tedavi yoluna gidilmesidir. Uygulanan tedavi başarısız olur ise takılan spiral hemen çıkarılmalıdır.

Kimler Spiral Taktıramaz?

Spiral rahim içi bir araç olduğundan dolayı rahme uygun biçimde tasarlanan bir alettir. Rahim içerisinde doğuştan gelen anormalliklerde ise spiral taktırmak uygun olmaz. Enfeksiyon riski taşımakta olan bayanlar içinde uygun bir doğum kontrol yöntemi değildir. Spiral taktırmak ayrıca daha öncesinde dış gebelik yaşamış olan kadınlar içinde hiç uygun değildir.

Spiral varken hamile kalınırmı sorusu aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sisteminin verdiği güven ile ilgilidir. Her ne kadar yaygın kullanıma sahip olsa da bu doğum kontrol sisteminin kullanılması sonrasında % 1 ile % 5 değerleri arasında bir oran ile kadının gebe kalma riski vardır.

Spiral varken hamile kalınırmı sorusuna bu cevabı verebilmenin ardında spirali yerleştiren doktorun uzmanlık derecesi, spiralin doğru yerleştirilip yerleştirilmemesi gibi iki temel durumun varlığıdır. Çünkü rahim içi gebelik kontrol aracı kullanıldığında belirtilen iki faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Spiral varken hamile kalınırmı gibi bir durum ile karşılaşmak söz konusudur çünkü uygulanan doğum kontrol yöntemi ne olursa olsun spiral varken hamile kalma düşük bir ihtimal söz konusu ise bile böylesi bir risk vardır. Yukarıda belirtilen iki ana temel durum dışında rahim bölgesine tam olarak yerleşmemiş bir spiral yada yerinden oynayarak kaymış bir spiral varken hamile kalma durumu gözlenebilir. Spiral doğum kontrol yöntemi uygulandığında spiral varken hamile kalma gebeliğin meydana gelme durumu oluştuğunda hemen akıla gebeliğin dış gebelik yada normal bir gebelik mi olduğu yönünde sorular takılabilir. Bunu kesin bir şekilde cevaplayabilmenin yolu ultrason çektirmektir. Ultrasonografi ile gebelik kesesi görülünceye kadar durumun takip edilmesi bu neden ile gereklidir
Spiral Varken Hamile Kalınırmı

Spiral varken hamile kalma durumunda gebeliği olumsuz yönde etkileyebilen bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında en fazla oluşabilen durum % 40 ile % 50 oranına sahip düşük oluşma riskidir. Düşük oluşma riskini normale çevirmek için takılı olan spiralin ipi görülebiliyor ise yerinden çekilmesi tavsiye edilmektedir. Spiral varken hamile kalma durumu olanlarda septik şok olarak adlandırılan ciddi anlamda olumsuz etkileri olan enfeksiyon oluşabilmektedir. Spiral varken hamile kalma olan vakalarda bebeklerde doğuştan bir anormallik olması yada sakatlık olması durumu gözlenmemiştir. Spiral varken hamile kalma varsa eğer spiral çıkartılmaz ise hastada enfeksiyon oluşması riski oldukça yüksek seviyelere çıkmaktadır. Spiral doğum kontrol aracı kullanımına rağmen gebelik varsa hamileliğin birinci, ikinci ve üçüncü aylarında yüksek ateş, kramp ve kanama gibi belirtiler dikkatle izlenmelidir. Çünkü spiral varken hamile kalma durumunda düşük oluşması riski ve dış gebelik meydana gelme riski yüksek olmaktadır. Spiral varken hamile kalma vakalarında başka bir risk de meydana gelebilmektedir. Bahsedilen bu risk erken doğum yapma riskidir. Bu kişilerde normal gebe kalma durumunda oluşabilen erken doğum riski % 300 ile % 400 oranlarında artış gösterebilmektedir.

Doğum kontrol spiral: Doğum kontrol yöntemlerinin arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Spiral rahim içi bir araçtır. Dünyada en yaygın tercih edilen uzun süre etkili doğum kontrol yöntemidir. Spiral (RIA)yani rahim içi araç olarak bilinen bu yöntem doğum kontrolünde en güvenli yöntemler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Aile planlaması ve doğum kontrolü, çiftlerin istedikleri zamanlarda bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları ve bakamayacakları sayıda çocuk sahibi olmalarını engelleyecek yöntemlerle düzensiz bir yaşamın önüne geçmek için geliştirilen yöntemlerdir. Aile planlaması, eşler arasında istenmeyen gebeliklerden sakınma, iki doğum arasındaki süreyi uzatma yaş ve ekonomik durumlarını göze alarak ne zaman ve hangi sayıda çocuk sahibi olacaklarına karar vermelerine, çocuğu olmayan eşlerin çocuk sahibi olmalarına yardım edecek uygulamaların bütününü kapsamaktadır. Öncelikli amaç ise kişi sağlığını gözetmek ve korumaktır. Doğum kontrol spiral, kişide yan etkilere neden olmadığı için sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir. Kişide doğum kontrol yöntemleri arasında en uygun olan ve en güvenilir yöntemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Doğum kontrol spiral uzun veya kısa vadeli kullanılabilmektedir.

Günümüzde dünya üzerinde kullanılan 3 tip spiral vardır:
Katkısız spiral
Bakırlı spiral
Hormonlu spiral
Ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan spiraller arasında en çok tercih edilen bakır içeren copperT, multiload ve novaT spiralleridir.
Doğum Kontrol Spiral

Spiralin rahim içine yerleşmesi için en uygun dönem adet dönemidir. Çünkü adet döneminde rahim ağzı kanalı genişlemiş bir vaziyettedir. Bunun yanı sıra kişi adetli olduğu için gebe olma olasılığı oldukça düşüktür. Spirallerin yan etkilerinin kişi üzerinde düşük olması da bu yöntemin yaygınlaşma ve tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Doğum kontrol spiral yöntemi ile hem daha kolay hemde daha güvenlidir.

Kimler spiral tercih etmemelidir:
Gebe olanlar spiral kullanamaz
Dış gebelik yaşamış kişiler spiral tercih etmemelidir.
Ağır rahim enfeksiyonu geçiren kişiler
Genital organların kanserleri
Kesin tanı konmamış pozitif yada şüpheli vajinal smear testi yaptırmış kişiler (sonuç belli olduktan sonra)kullanabilir.
Sebepsiz vajinal kanamalar yaşayan kişiler
Spiral yerleştirme sırasında engel olabilecek anormallikler
Rahim ağzı kanalı kapalılığı
Akut yada subakut tüp enfeksiyonu