Sivrisinek Sokması Kaşıntısı Nasıl Geçer?

SİVRİSİNEK SOKMASI KAŞINTISI NASIL GEÇER?

Yaz mevsiminde insanları en çok rahatsız eden böceklerden bir tanesi de sivrisineklerdir. Yüzyıllardır çok farklı şekillerde sivrisineklerle mücadele edilse de özellikle kırsal ve sulak bölgelerde yazın sivrisinek ısırıkları kaçınılmaz olmaktadır. Sivrisinek sokmasının etkileri soktukları kişinin yaşıyla ve bünyesiyle ilgili olarak uzayıp kısalmakta ve farklılık göstermektedir. Küçük yaştaki bir çocuk, çok daha uzun süre ve daha şiddetli kaşınırken büyüklerde bu iyileşme zamanı ve kaşıntı şiddeti daha az olmaktadır. Çocukluğumuzda sivrisineğin bir ısırığı yüzünden günlerce kaşındığımız olur fakat yetişkin dönemde kaşıntı çok hafif olduğu için kaşıma gereği bile duymayabiliriz. Isırığın gerçekleştiği bölgeye kolonya sürerek mikropları öldürebilir, kaşıntıyı geçirebiliriz. Kaşıntısının etkisi eğer şiddetli ise antihistaminik bir krem kullanabiliriz. Daha şiddetli kaşıntı vakalarında hafif ya da orta düzeyde kortikosteroid ihtiva eden kremleri kullanarak sokmanın gerçekleştiği bölgede bir rahatlama sağlayabiliriz.

Sivrisinek sokması kaşıntısına evde yapabileceğimiz en basit yöntemler şunlardır; ısırığın gerçekleştiği bölgeyi soğuk su ile yıkamak, ısırığın olduğu bölgeye bir süre buz koymak, kolonya sürmek ya da aspirin tabletini bir miktar su içerisinde eriterek bu suyu o bölgeye sürmektir.

İlgili aramalar: sivrisinek sokmasına ne yapılır? sivrisinek ısırığı kaşıntısına ne sürülür? sivrisinek sokması kaşıntısı nasıl geçer?