Sivilcenin Tedavisi Var Mı?

Sivilce (Akne) Tedavi Edilir mi?

Sivilce, tedavisi olan bir hastalıktır. Dermatologların tedavisinde en iyi sonuç aldıkları hastalıklardan bir tanesi sivilce şikayetleridir. Sivilce bazıları için basit görünse de genellikle ergenlik döneminde görüldüğü ve bu yaşlarda dış görünümü bozduğu için psikolojik olarak da kişiyi etkileyen önemli bir hastalıktır. Dış görünümüne önem veren herkes için ciddi bir sorundur aslında sivilceler. Sivilce tedavisi, sivilce izi tedavisinden daha basittir. Sivilce izleri kalıcı hale geldiğinde cilt doktorları bu sorunu ortadan kaldırmak için epeyce emek sarf etmektedirler. Bundan dolayı kalıcı iz bırakacak hale gelmeden önce sivilceler mutlaka tedavi edilmelidir. Tedaviyi alacak kişilerin aklında bulunması gereken en önemli tedavi özelliklerinden birisi sivilce tedavisinin uzun sürmesidir. Bir an önce sivilcelerden kurtulmak gibi bir beklentiye girmemek gerekir. Güzel ve sağlıklı bir cilde ancak sabırlı bir şekilde tedaviye devam ederek kavuşabiliriz. Sivilce tedavisinin sonuçlarını almak için 1,5 – 2 ay gibi bir süre beklemek gerekecektir. Tedavide 2 ay gibi bir sürede %50’lere varan bir iyileşme görülebilmektedir. Sivilcenin ve izlerinin tamamen yok olması 6 ay ila 1 yıl kadar sürebilmektedir. Sivilce tekrar edebilen bir hastalık olduğu için tam iyileşmeden sonra bile doktor takibi gerektirir. Esasen zor bir hastalık olmasına karşılık dermatologlar tarafından başarılı bir şekilde tedavisi yapılabilmektedir.

Bir önemli nokta da tedaviye başlanıldığı ilk aylarda sivilcelerde azalma yerine bir artış görülebilir. Bunun için doktorla irtibatı koparmamak, bu tür bir sorun olduğunda doktoruna danışması gereklidir. Belki sivilcenin durumuna göre doktorun tedaviyi değiştirmesi gerekebilir.

Eğer tüm bu hususlara dikkat edilirse, sabırlı olunursa ve doktor da hastasını iyi takip ederse sivilcelerden kurtulmak gayet mümkündür.