Prostat Büyümesinin Tedavisi Nedir?

PROSTAT BÜYÜMESİNİN TEDAVİSİ

Prostat büyümesi eğer kötü huylu, yani kanserli hücrelerden meydana gelmiyorsa ve bulunduğu kişiye rahatsızlık vermiyorsa tedavi edilmek zorunda değildir. Selim (kanserli hücrelerden oluşmayan) olan bir prostat büyümesi; kişide yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa, kişinin sık idrara çıkmasına etki ediyorsa, idrara çıktıktan sonra mesanede idrar kalıyorsa ve prostatta meydana gelen bu sorun diğer organları etkiliyorsa üroloji uzmanınız operasyon kararı almayı düşünebilir. Kişinin yaşamını etkilemeyen prostat büyümelerinde doktor genellikle kontrol muayeneleri önerir ve belirli dönemlerde prostatın durumunu kontrol eder.

Günümüzde prostat küçülmesini sağlayan herhangi bir tedavi olmasa bile prostatın neden olduğu şikayetleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaç tedavileri vardır. Bu ilaçlar prostat tedavisinde dünya çapında kullanılmaktadır ve bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Genelde günde bir kez kullanılan prostat ilaçları ile idrar sorunu oldukça hafifletilebilmektedir.

Kişiyi oldukça rahatsız eden ve bunun yanısıra; kanama, taş oluşumu, iltihap ve idrar yollarının tıkanarak idrarın akamaması ve içeride böbreklere zarar vermesi gibi olumsuz sonuçlar doğuran prostat büyümelerinin tedavisi cerrahi yani ameliyattır. Prostat tedavisi için açık ve kapalı farklı ameliyat teknikleri uygulanmaktadır.