Portakalın Faydaları Nelerdir Kısaca?

Portakalın Faydaları Nelerdir?
Günlük olarak mutlaka tüketilmesi gereken harika meyvelerden portakalın genel sağlığımız açısından birçok faydaları bulunmaktadır. Vitamin deposu olan bu harika meyve hakkında yapılan bazı araştırmalar sonucunda zihinsel, ruhsal ve fiziksel yönden birçok faydalar sunabildiği gözlemlenmiştir.
Portakalın Bizlere Sunduğu Faydalar Kısaca Şunlardır;

Bağışıklık Sistemini Destekliyor
Bu harika meyve portakalın başlıca faydalarından biri günlük olarak düzenli bir biçimde tüketilmesi durumunda vücudumuzun bağışıklık sistemini harika bir biçimde desteklemesi ve vücudumuzun hastalıklara karşı çok daha dirençli olmasını sağlayabilmesidir.

Cildimizi Güzelleştiriyor
Portakalın bizlere sunduğu faydalardan biri de cildimizi harika bir biçimde güzelleştirmesi ve hatta birçok cilt sorunlarına fayda sağlamasıdır. Uzmanlar, bu harika meyvenin düzenli olarak tüketilmesi durumunda ayrıca cilt kırışıklıklarında da azalma olabileceğinin altını çizmektedirler.

Yorgunluğa Birebir
Portakalın faydalarından biri de yorgunluğumuzu alabilmesidir. Bu harika meyvenin günlük olarak sadece 1-2 adet miktarınca tüketilmesi, vücudumuzda oluşan yorgunluğun giderilmesi açısından yeterlidir.

Strese Faydalı
Portakalın ayrıca strese de faydalı olduğunu biliyor muydunuz, uzmanlar bu harika meyvenin günlük meydana gelen streste de oldukça faydalı olduğunu ve sadece 1-2 adet miktarınca tüketilmesi durumunda stresi kolayca ortadan kaldırabildiğini belirtmektedirler.

Vücudun C vitaminini Karşılıyor
Portakalın faydalarından biri de vücudun özellikle C vitaminini karşılayabilmesidir. Bu bakımdan uzmanlar, özellikle C vitamini eksikliği yaşayan çocukların günlük olarak portakal veya portakal suyu tüketmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Soğuk Algınlığı Hastalıklarına Fayda Sağlıyor
Portakalın faydalarından biri de grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı fayda sağlamasıdır. Bu bakımdan bu harika meyvenin kış aylarında da bolca tüketilmesi gerekmektedir.

Kanın Temizlenmesinde Fayda Sağlıyor
Portakalın diğer faydalarından biri de limonda olduğu gibi kanın temizlenmesinde aktif rol alabilmesidir. Bu harika meyvenin aynı zamanda düzenli kan akışında da fayda sağlayabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Uyku Sorunlarına İyi Geliyor
Portakalın faydalarından biri de uyku sorunlarına fayda sağlamasıdır. Bu bakımdan uzmanlar, uyku sorunları yaşayan birey ve çocukların gece yatmadan önce 1 bardak portakal suyu tüketmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Zayıflatıcı Etkisi Bulunuyor
Portakalın faydalarından biri de düzenli olarak tüketildiği takdirde zayıflatıcı etkisini gösterebilmesidir. Bu bakımdan uzmanlar, özellikle de diyet çalışmalarında aşırı kiloların atılmasında etkili olan bu harika meyveden faydalanılması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Hafif Baş Ağrılarına Ve Baş Dönmelerine İyi Geliyor
Sizlere portakalın faydaları nelerdir hakkında son olarak bu harika meyvenin özellikle hafif düzeyli baş ağrıları ve baş dönmelerine iyi geldiğini de belirtmek isteriz.

Sakinleştirici Etkisi Bulunuyor
Portakalın harika faydalarından biri de sakinleştirici bir etkiye sahip olmasıdır. Bu sayede bu harika meyvenin özellikle sinirsel rahatsızlıklarda faydalı olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Kabazlığı Önlüyor
Portakalın faydalarından biri de kabızlık rahatsızlığını önleyebilmesidir.

Çocuklarda Ruhsal, Fiziksel Ve Zihinsel Gelişimi Destekliyor
Portakalın faydalarından biri de çocuklarda, fiziksel, ruhsal ve zihinsel bakımdan fayda sunmasıdır. Bu bakımdan beslenme uzmanları, bu harika faydalı meyvenin çocuklar tarafından da günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Portakalın Günlük Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?
Portalın günlük olarak tüketim miktarı 2-4 adet olması yeterli olmaktadır. Bu bakımdan bu harika meyvenin günlük olarak meyve suyu olarak da 2-3 su bardağı oranında tüketilmesi yeterli kabul edilmektedir.
Yukarıda da görüldüğü üzere bizlere birçok yönden faydalar sunan portakalı günlük düzenli olarak tüketmenizde faydalar bulunmaktadır.