Popoda kaşıntının nedenleri nelerdir?

Popoda kaşıntının nedenleri

Makat bölgesinde yaşanan kaşıntılar tıp dilinde pruritus ani olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede yaşanan kaşıntılar uzun süreli olabildiği gibi kişide aşırı rahatsız eden etkiler yaratmaktadır. En sık rastlanılan sebep aslında hiçbir şey olarak tanımlanmaktadır. Yani, görünür veya tespit edilir bir sebebe bağlı olmaksızın, sadece stresse bağlı olarak bu bölgede kaşıntı yaşanması vakaları en sık görülen vakalardır.

Ancak elbette hastalığın nedenlerinin uzmanlar tarafından yapılacak çok dikkatli bir muayene sonrasında böylesi bir tanı konulabilmektedir. Sadece stres e bağlı olarak ortaya çıkabilen makat bölgesindeki kaşıntı, başka birçok sebebe dayalı olarak ta ortaya çıkabilir. Bağırsak alışkanlıkları, kişinin kabız ya da ishal olması, makat bölgesinin iyi temizlenmemesi, makta bölgesinde yaşanan bir mantar enfeksiyonu, bir egzama, sivilce oluşumu veya sedef gibi bir deri hastalığının söz konusu olmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında kişinin bağırsaklarında bulunan bir takım parazitler veya enfeksiyonlar, kıl kurdu oluşumları gibi bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın nedeni, ancak bölgeden alınan örneklere uygulanacak testler sonucu belirlenebilmektedir. Makat bölgesinde kullanılmakta olan tuvalet kağıtlarından kaynaklanan tahrişler, bölgenin fazla deterjan kullanılarak temizlenmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tahrişleri gibi nedenlerde makat bölgesi kaşıntılarını başlatan sebepler arasındadır.

Tüm bu sebeplerin bir uzman tarafından değerlendirilmesi sonucu, hangisinin sebep olup olmadığı değerlendirildikten sonra, yani bir hastalık olup olmadığı belirlendikten sonra stresse bağlı kaşıntının ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenebilir.

İlgili aramalar: popoda kaşıntının nedenleri nelerdir? kalçada kaşıntı neden olur? makat kaşıntısının nedeni nedir?