Polihidroamnios Neden Olur?

Polihidroamnios (amniyon sıvısının fazlalığı)

Polihidroamnios, amniyon kesesinde normalden daha fazla su toplanmasına denir.

Polihidramniosun Nedenleri Nelerdir?

Polihidramnios vakalarının yarısından çoğunda doktor bu duruma yok açacak bir sorun bulamaz ve ileri zamanlarda amniyon sıvısının miktarı normale döner.

Kesenin içerisindeki suyun fazla olmasının bilinen nedenlerinden bir tanesi çoğul gebeliklerdir. İkiz bebek bekleyen bir annede bu durumun ortaya çıkma olasılığı normal tekil gebelikten daha fazladır.

Annede şeker hastalığı olması gebelik sürecinde gebelik suyunun miktarının fazla olma ihtimalinin arttırır. Özellikle gebeliğin son 3 ayına giren diyabetli gebelerin yaklaşık %10’un da bu problem ortaya çıkar.

Kesenin içerisindeki suyu anne karnındaki bebek dengeler. Bebek suyu yutar ve idrar olarak tekrar kese içerisine bırakır. Bebeğin bazı tıbbi sorunlarından dolayı bu dengeyi sağlayamadığı görülebilir. Bebek suyu yutamıyor ya da bazı nedenlerden dolayı yuttuğu sudan daha fazla su çıkarıyorsa, bu da su miktarının artmasına sebep olacaktır.

Polihidramniouslu gebeliklerle beraber bebekte anomali, diyabet görülür. Genellikle annenin karnı gebelik ayına göre büyüktür. Bebek güç hissedilir, kalp sesleri de güç duyulur. Gebe kadında nefes darlığı, çarpıntı, sık idrar yapma isteği ve ödem görülür. Erken doğum ve prematüre doğum olasılıkları, bebeğin geliş pozisyonundaki terslikler, doğum sonu kanama ve gebelik zehirlenmeleri, anne ve bebek için hayati tehlike yaratır.