Panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri

Panik atak genel olarak bir insanda aşırı derecedeki kaygı hissinden meydana gelmektedir. Gerekli sebebi olmayan bir anda ortaya çıkan ve korku hissinin çok yüksek derecede yaşandığı bir durumdur.

Çok fazla derecede korkunun yaşandığı panik atak anında ölüm hissiyatı da kendini göstermektedir. Kişi kontrolünü kaybettiğini düşünerek beyin kanaması veya kalp krizi gibi ani ölüme neden olan problemlerin kendisinde var olduğunu düşünmektedir.

Erkeklere göre kadınlarda çok daha sık görülen panik atak problemi insan hayatında en fazla korkuya, endişeye ve kaygıya neden olduğu bilinmektedir. Ortalama olarak 15 saniye kadar süren panik atak hissiyatı yarım saate kadar devam edebilmektedir. Bir çok insan hayatı boyunca 1 ya da 2 kez panik atak geçirmektedir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
15 saniye ile 30 dakika arası süren panik atak problemi genellikle aşağıdaki gibi belirtiler gösterir.

Nefes alıp vermekte güçlük ve kalpte çarpıntı
Boğuluyormuş hissine kapılmak ve başta dönme
Baygınlık hissi ve titreme
El ve ayak parmaklarında uyuşmalar
Terleme, sıcak basması veya ürperme
Çıldırdığını düşünerek bilincini kaybettiğini sanma
Panik Atak Nedenleri
İnsan hayatında panik ve kaygının yeri belli bir noktaya kadardır. Bu duygular bize bilinç kaybı yaşatacak kadar fazla olduğunda aşırı korku duygusuna kapılmamıza neden olmaktadır. Panik atak nedenleri genellikle belli bir sebepten dolayı ortaya çıkmamakla beraber tetikleyici unsurların etkili olduğu bilinmektedir.

Yoğun stres: Çok fazla değer verdiğiniz bir insan ölümü, cinsel istismara uğramak, bir anda iflas etmek veya doğum yapmak gibi hayatınızda köklü değişikliklere neden olan olaylarda fazla stres oluştuğu göze çarpmaktadır. Bu yoğun stres duygusu insan vücudundaki kaygıyı artırarak panik atağa neden olabileceği tahmin edilmektedir.

Genetik faktörler: Aile ağacında panik atak veya panik bozukluk gibi rahatsızlıklara sahip olan insanlarda da panik atak belirtileri daha çok görülmektedir. Kadınlar erkeklere göre duygu yoğunluğuna daha fazla yaşadığından dolayı panik atak geçirme riskine daha çok sahiptirler.

İlaçlar ve Uyarıcı Maddeler: Sürekli kullanılan ilaçlara ara vermek veya anfetamin ve kokain tarzında sinirleri uyaran maddeler kullanmak kaygı hissiyatını artırarak panik atak geçirmenize neden olabilir. Madde bağımlılığı sonucunda vücutta panik duygusunun tetiklenimi en üst seviyelere çıkacağından bilinç kaybı, korku, terleme, başta dönme ve bulantı gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır.

Beyin fonksiyonları: Beyinde Amigdala olarak adlandırılan bölüm herhangi bir tehlike ile karşılaştığımız zamanlarda uyarılarak vücudun tepki mekanizmasını kontrol eder. Amigdalanın asıl görevi kaygı mekanizmasının düzgün çalışmasını sağlamaktır.

Kimi insanlarda beynin bu bölgesi herhangi bir tehlike olmamasına rağmen harekete geçmektedir. Bu noktada yersiz bir kaygı oluşarak böbrek üstü bezleri ile birlikte aşırı adrenalin salgısı meydana gelir. Bu hormon vücudumuza salgılandığında kalp atışları üst seviyeye çıkar, terleme başlar ve nefeslerde düzensizlik oluşur. Bu belirtilenler panik atağın tanımı içerisinde yer almaktadır.

Taciz ve travma: Cinsel istismar ve fiziksel taciz yaşamak vücuttaki kaygı seviyesini çok yüksek bir noktaya çektiğinden panik atak görülmesine neden olabilir. Ayrıca soygun, yangın ve kaza gibi olaylarda da panik atak riski oluşabilmektedir.

Herhangi bir tehlike altında bulunmadığınız anda vücudunuz olması gerekenden çok daha fazla adrenalini salgılamışsa tehlike arz etmektedir. Çünkü kullanılamayan adrenalin vücutta birikecek ve sizi panik atak gibi bir probleme sürükleyecektir.