Neden Erkekler Seksten Sonra Uyur?


Konuyu açıklığa kavuşturmak için tıp literatürünü taradık. Farelerin, hamsterların ve tarla farelerinin çiftleşmesi üzerine çeşitli çalışmalar bulduysakta cinsel birleşme sonrasında uyku üzerine doğan bir bilgiye rastlamadık. Orgazm ile birlikte gerçekleşen çok sayıda hormonal değişim var, bunların bir kısmı erkeklerin seksten sonra neden uyuyakaldıklarını açıklar.
Orgazm sonrasında erkekler de kadınlar da oksitoksin, prolaktin, gama amino bütirik asit (GABA) ve endorfinler gibi kimyasalları salgılar. Bu kimyasalların her biri horul horul uykuya dalma hissine katkıda bulunur. Kimyasallar erkekte ve kadında eşit miktarda salgılanıyor gibi görünmüyor ama hepimiz kimin daha sık orgazm olduğunu biliyoruz.
Oksitoksin hormonunun annelik davranışları oluşturmada doğumda rahmin düz kasılımını ve süt salgılamasını tetikleme gibi etkileri olduğu biliniyor. Cinsel anlamda olmayan bir yakınlaşma gereksinimi doğurduğu için bu hormona sarılma hormonu deniliyor. Yapılan bir çalışmada oksitoksinin tarla farelerinde erkek cinsel davranışını bastırdığı da ortaya çıkmış. Belki de güzel bir sevişmenin ardından kendimizi doygun ve gevşemiş hissetmemizi sağlayan şey oksitoksindir.
Seks-uyku muammasında rol alan bir diğer oyuncu da prolaktin. Hipofiz bezi tarafından üretiliyor ve en iyi bilinen işlevi de süt oluşumunu tetiklemesi. Prolaktinin orgazm sonrası cinsel tahriği yatıştırdığına ve zihni seksten uzaklaştırdığına inanılıyor. Prolaktin düzeyi uyku sırasında yükseliyor ve prolaktin salgılayan tümörü olan bazı hastaların sık sık uykuları geldiği bildiriliyor.
Son olarak seks sırasında sarfedilen çabanın kasların enerji kaynağı olan glikojeni tükettiği düşünülüyor. Bu da erkeklerin uykusunu getiriyor. Erkeklerin kas kütlesi kadınlarınkinden fazla olduğu için daha yorgun düşüyorlar. Ayrıca kadınların her zaman orgazm olamaması da onların bahsi geçen hormonları üretememesine neden oluyor.