Matematikte Erkekler Kadınlardan Daha mı İyi?


Harward Üniversitesi'nin Başkanı Lawrance Summers, 2005'te bilim ve mühendislik dallarında az sayıda kadın olmasının nedenlerinin birinin biyolojik farklılıklar olabileceğini söylerken, konuşması birçok profesör tarafından protesto edildi. Bazıları ise bağışlarını geri çekmekle tehdit ettiler. Summers konuşmasından birkaç gün sonra özür dilemek zorunda kaldı. Daha sonra da işinden ayrıldı.
İşte size sıkça tartışmış yaratmış olsa da gerçekler…
Erkek ve kadın beyni kesinlikle birbirinden farklı. Kadınların beyni genellikle erkeklerin beyninden %10 daha küçük ama zeka söz konusu olduğunda bu ölçü bir anlam ifade etmiyor. Ancak küçük bazı farklılıklar olduğu bilimsel alanlarda mevcut. Kadınların görsel hafızaları ve matematiksel hesaplama yetenekleri daha iyi, okulda matematik hesapları yetenekleri oldukça yüksek. Öte yandan erkekler, geometrik şekilleri zihninde evirip çevirme, matematik problemleri çözme konusunda daha iyiler. Matematiksel kelime problemleri ile matematiksel akıl yürütme testlerinde ise daha yüksek notlar alıyorlar.
Siz mevcut verilerin yorumuna katılsanız da katılmasanız da sosyologlar toplumsal faktörlerin gerçmişteki farklılıkları abarttığı konusunda hemfikir. Matematik, mühendislik, fizik gibi belli bazı bilimsel alanlarda kadınların sayısı gözle görülür şekilde az olsa da tıp öğrencilerinin %50sinden fazlasını kadınlar teşkil ediyor.