Kulakta Kireçlenme Tedavisi Doğal ve Bitkisel

Kulakta Kireçlenme (Otoskleroz)

Otosklerozda (kireçlenmede) iç kulağın kemik duvarı bozulur ve iç kulak girişinde sünger benzer biçimde anormal kemik oluşur. üzengi kemiği de iç kulağa ses dalgalarını geçirmek için titreşim icra eden küçük kemikten etkilenmiş olabilir ve hareket edemez. Bu iletişime bağlı işitme kaybı birbirine bağlı kemikler yöntemiyle orta kulaktan titreşimleri ileri geçiren mekanizmanın çalışmamasıdır. İletişime bağlı işitme kaybı, düzelebilir. İç kulak sinirlerine bağlı işitme kaybı benzer biçimde değildir. 0 düzeltilemez.

Emareler
– Kulaklardan birinde ya da her ikisinde ağır ilerleyen işitme kaybı
– Kulak çınlaması.
Genç yetişkinlerde otoskleroz (kireçlenme) en sık görülen orta kulak işitme kaybı nedenidir. Otoskleroz Amerikan nüfusunun yüzde onunu bir dereceye kadar etkisinde bırakır. Otoskleroz aileden geçer ve erkeklerden daha çok hanımlar içinde yaygındır. Zencilerden, Amerikan yerlilerinden (Kızılderililerden) ve Asyalılardan (sarı derililerden) daha çok beyazlarda görülür.
Emareler 15 ila 35 yaşları içinde ortaya çıkar. Bu vaziyet yavaş ilerler ve tek kulağı ya da her iki kulağı aniden etkisinde bırakır. İşitme kaybı hafifçe ya da ağır olabilir. Kireçlenmesi olan hanımefendilerin işitme kaybı yüzdesi hamilelik esnasında artabilir. Eğer işitme duyunuz gitgide zayıflıyorsa, doktorunuzu görün.

Teşhis
Eğer işitme duyunuzun giderek azaldığını fark ederseniz, doktorunuza başvurun. Doktorunuz kulağınızı muayene edecek, işitme testleri meydana getirecek ve herhangi bir akrabanızda erken işitme kaybı olup olmadığını soracaktır.
Otoskleroz genel sağlığı etkilemez ve pek çok vakit iyileştirilebilir bir hastalıktır. Bununla beraber, sağırlık duygusal olarak zorlayabilir ve çevreden uzaklaşmaya niçin olabilir.

Tedavi ve Cerrahi Tedavi
Otoskleroz pek çok kez, stapedektomi denilen bir ameliyatla ki bu ameliyatta, kulak kanalının teni kesilir ve kulak zarı kaldırılır; bu şekilde üzengi kemiği çıkarılır ve yerine ince bir tel ya da paslanmaz çelikten bir protez takılır. Bir süre sonra kulak zarı eski haline getirilir ve 1-2 hafta içinde iyileşme olur. Kimi zaman üzengi kemiğinin tabanında ufak bir delik açmak ve protezi yerleştirmek için lazer kullanılabilir.
Ameliyattan sonrasında saat kafa dönmesi olabilir, fakat bir süre sonra geçer. İşitme kabiliyetiniz hızla eski haline gelir ve hafta içinde düzgüsel etkinliklerinize dönebilirsiniz. Ara sıra orta kulakta bir kan pıhtısı oluşarak ses iletimini etkisinde bırakır. Çoğu zaman bu pıhtı haftada ortadan kalkar.
Stapedektomi ameliyatı otosklerozlu hastaların çoğunda başarı göstermiş olur, fakat her 100 kişiden bir, ikisinde ameliyattan sonrasında tam bir işitme kaybı olabilir. Bu, ameliyattan ilkin düşünülmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur. Eğer iki kulağınızda da otoskleroz var ise, ilkin bir kulağınızdan ameliyat olmanız, sonucu gördükten sonrasında ikincisini ameliyat ettirmeniz daha uygun olur. Eğer iç kulakta bir hasar var ise, stapedektomi ameliyatı problemi çözmeyebilir.

İlaç Tedavisi
İlerleyen kemik bozulmalarını ve sünger benzeri kemiklerinn sertleşmesiyle oluşan işitme kaybını önlemek için sodyum fluorid, kalsiyum ve vitamin D tabletleriyle tedavi uygulanır. Fakat ne aşama yararlı oldukları mevzusunda tartışmalar devam etmektedir.

İşitme Aletleri
Otoskleroza bağlı işitme kaybını düzeltmenin bir başka yolu da işitme aletleridir. Eğer bir ya da her iki kulağınızda da kireçlenme (otoskleroz) var ise, doktorunuz sizi işitme aleti yerleştirmesi için bir odiolojiste gönderebilir.

Eğer
işitme duyunuzun giderek azaldığını fark ederseniz, doktorunuza
başvurun. Doktorunuz kulağınızı muayene edecek, işitme testleri yapacak
ve herhangi bir akrabanızda erken işitme kaybı olup olmadığını
soracaktır.

Otoskleroz genel sağlığı etkilemez ve çoğu zaman
iyileştirilebilir bir hastalıktır. Bununla birlikte, sağırlık duygusal
olarak zorlayabilir ve çevreden uzaklaşmaya neden olabilir.

Tedavi ve Cerrahi Tedavi

Otoskleroz
çoğu kez, stapedektomi denilen bir ameliyatla ki bu ameliyatta, kulak
kanalının derisi kesilir ve kulak zarı kaldırılır; böylece üzengi kemiği
çıkarılır ve yerine ince bir tel ya da paslanmaz çelikten bir protez
takılır. Daha sonra kulak zarı eski haline getirilir ve 1-2 hafta
içerisinde iyileşme olur. Bazen üzengi kemiğinin tabanında küçük bir
delik açmak ve protezi yerleştirmek için lazer kullanılabilir.

Ameliyattan
sonra birkaç saat baş dönmesi olabilir, ancak daha sonra geçer. İşitme
yeteneğiniz hızla eski haline gelir ve birkaç hafta içinde normal
etkinliklerinize dönebilirsiniz. Ara sıra orta kulakta bir kan pıhtısı
oluşarak ses iletimini etkiler. Genellikle bu pıhtı birkaç haftada
ortadan kalkar.

Stapedektomi ameliyatı otosklerozlu hastaların
çoğunda başarılı olur, ancak her 100 kişiden bir, ikisinde ameliyattan
sonra tam bir işitme kaybı olabilir. Bu, ameliyattan önce düşünülmesi
gereken bir durumdur. Eğer iki kulağınızda da otoskleroz varsa, önce bir
kulağınızdan ameliyat olmanız, sonucu gördükten sonra ikincisini
ameliyat ettirmeniz daha uygun olur. Eğer iç kulakta bir hasar varsa,
stapedektomi ameliyatı sorunu çözmeyebilir.