Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

ISIRGAN OTU
Latince adı (URTICA DIOICA L.) dir.

Isırganın kökü, dalları, çiçeği ve yaprakları ilaçtır. Her yanı şifa dolu olmasına rağmen maalesef insanların çoğu bu bitkinin değerini bilmezler. Hatta kimi insanlar ısırgan otunu belki de isminin verdiği çağrışımdan ötürü zararlı ot olarak görürler.

ISIRGANIN FAYDALARI
Her ilkbaharda ısırgan kürü yapmak çok faydalıdır. Isırgan ezilerek suyu çıkarılır ya da yeşil yaprakları ve gövdesi salata olarak yenir.

Isırgan çayı taze ısırgan yapraklarından yapılabildiği gibi kurutulmuş yapraklardan da ısırgan çayı yapılabilir. Diğer şifalı bitkilerle de karıştırılarak yenilen ısırgan C vitamini kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda da klorofil ihtiva eder. Klorofil bitkilerin yapraklarına yeşil rengi veren maddedir. Bugün ilaç sanayi klorofili ısırgandan elde etmektedir. Isırgan metabolizma rahatsızlıklarına çok iyi geldiği gibi mide, bağırsak, mesane, böbrek, solunum yolları, deri ve dalak hastalıklarına karşı da başarı ile tatbik edilebilir. Saçlardaki kepek sorununa karşı da ısırgan otu suda kaynatılır. Kaynadıktan 1-2 dakika sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Soğutulduktan sonra suyu süzülür ve parmak uçlarıyla masaj yaparak kafa derisine sürülür. Isırgan otu, yüzyıllardan beri kullanılan ve günümüzde de etkisi kanıtlanmış ve kendisine daha çok kullanım alanı bulmuş şifalı bir bitkidir.

Aramalar: ısırgan otunun faydaları nelerdir? ısırgan nelere iyi gelir? ısırganın faydaları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar: