İleri Yaşta Hamileliğin Riskleri

İleri Yaşta Hamileliğin Riskleri

Son yıllar­da kadınların eğitim seviyeleri­nin yükselmesi, kariyer planları, iş hayatın­da eve destek olmaları gibi rolleri üstlenmeleriyle hamilelik yaşı arttı­. Teknoloji­nin ilerleyişi, tıp alanın­da bulunan mucizeler, hayat standardı­nın yükselmesi, hayatımı­zın kalitesi­ni arttırmakla beraber artık 40 yaş orta yaş, 35 yaş ise yolun yarısı olmaktan çıktı ve genç kesime daha da yaklaştı.

Bebeğiniz olduğun­da zaten  zorunlu olarak dinç, enerjik, hayat dolu olmak zorundasınız­. Yaşınız kaç oluyor ise olsun doğan bebeğiniz sizi gençleştirir 🙂 Elbette bununla beraber hamilelik riskli durumları de yok olmaz­. Lakin 40 yaş üstü hamilelik o kadar yaygınlaştı ki rizikolar genç hisseden  vücutlara uğramıyor gibi 🙂

İleri yaşta gebelik riskli durumları nelerdir?
Bazı hastalıklar genel olarak hamilelik süreci boyunca patlak veriyor­. Yaş ilerlediği müddetçe de diyabet, yüksek tansiyon riski artıyor ve bu riskler, bebeği ve anneyi tehdit etmekte olan problemler­. Erken  doğum ve düşük riskini artmakta­dır­­. Kromozomal anomaliler daha sık görülmekte­dir­­. bunlar­dan en  fazla olanı da Down sendromudur­.

Annedeki tansiyon, diyabet gibi sorunların­dan ötürü bebekte gelişim geriliği gözlenebilir­­.

İkiz, üçüz gibi çoğul hamilelik ihtimali yükselir­­.

Bebekler­de kilo problemi­ görülebilir.

Plasentanın erken  ayrılması, plasentanın bebekte önde gelme­si gibi problemler­.

Dış gebelik ya da boş gebelik riski­.

Doğum sonrası doğum kanalı­nın eski haline dönme­si genç yaşa oranla daha geç ola­bilir­­. Normal olarak doğum olasılığı, doğumda meydana gelebilecek komplikasyolar­dan ötürü terci edilmez­.

İleri yaşta hamile olan biri­nin doğum aşamaları, genç yaşta hamile olan bayanlar­dan daha yavaş ve daha sancılı geçer­.

İlgili aramalar: geç yaşta gebeliğin riskleri, ileri yaşta hamilelik