İdrar yolunda kaşıntı neden olur

İdrar Yolunda Kaşıntı

İdrar Yolunda Kaşıntı, kadınlarda görülen önemli sağlık sorunlarından biridir. İdrar bölgesindeki kaşıntı, vajina döl yatağında olabileceği gibi vulva, dış cinsel organda da olabilir. Fakat genital alanda görülen, acı veren ve rahatsız edici bu kaşıntının çeşitli sebepleri vardır. Bu bölgedeki kaşıntı, yanlış beslenme, şeker hastalığı, çeşitli mikroplardan, bazı parazitlerden yada beyaz akıntıdan kaynaklanabilir.

İdrar Yolunda Kaşıntı Nedenleri Ve Çözüm Yolları

Yanlış Beslenme
Yanlış beslenmeden dolayı da idrar yolunda kaşıntı görülebilir. Aşırı miktarda hamurlu ve şekerli yiyecekler idrarda asite yol açabilir. Bu da idrar yolunda kaşıntıya yol açar. Bu gibi durumlarda bol miktarda çiğ sebze ve meyve tüketilmesine özen göstermeli, İdrar yeri ıslak kalmamalı ve ılık suyla yıkanmalıdır. Fazla miktarda çay, kahve, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, domates, çilek ve kavun tüketilmemelidir. Günde 2-3 limon tüketilmesi kaşıntıların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Şeker Hastalığından Kaynaklı
Şeker hastalığından kaynaklı idrar yolunda kaşıntı olması da olasıdır. Vücuttaki şeker oranının fazlalığından meydana gelen bu kaşıntı, şeker normale döndüğünde geçer. Şekeri yüksek olan bireyler bol salatalık ve marul tüketmelidir. Ayrıca okaliptus, dut yaprağı, hülma bitkilerinin herhangi birinden; 3 litre sıcak suya 2 avuç koyulup 30 dakika kaynatılıp sonra süzerek bu su ile idrar yeri sık yıkanmalıdır. Yapılan bu bitki çayından günde 2-3 su bardağı içilmesi de kaşıntının kesilmesini sağlar.
İdrar Yolunda Kaşıntı

Mikroplardan Kaynaklı
Çeşitli mikroplar vajinada yanma ve iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu sebeple öncelikle beyaz akıntı oluşur. Bu üç tip idrar yolu kaşıntısını giderebilmek için şu banyo kürünü öneriyoruz. Bir tencerede 3-4 litre suya 2 su bardağı un kepeği ile 1 avuç ceviz yaprağı koyulur 5 dakika kaynatılıp sonra 20 dakika demlendirilir, sonra bu su bir leğene koyulup günde 1-2 defa bu suya oturulmalı ve idrar yeri iyice yıkanmalıdır.

Parazitlerden Kaynaklı İdrar Yolunda Kaşıntı
Parazitler insan vücuduna halka açık tuvaletlerden, havuz ve banyolardan bulaşabilir. Parazitler vajinanın dış bölümüne yerleşip orada ürerler ve ileri de idrar yolunda kaşıntıya ve akıntıya yol açarlar. Akıntı önce beyaz iken yeşil-sarı gibi bir renk alıp kötü kokar. Bu kaşıntıyı geçirmek için; 5 litre su içine birer avuç ayrık kökü, kiraz sapı, kekik ve kocayemiş yaprağı koyup 10 dakika kaynatılır. 15 dakika demlenip süzülen su, sıcak su koyulabilen bir leğenin içine dökülür. Bu suya oturulup idrar yerinin iyice yıkanması sağlanmalıdır. İdrar yolu kaşıntısını giderme de en önemli nokta, doğal vajen pH ve bakteri dengesinin bir daha sağlanabilmesidir. İdrar yolunda kaşıntının en önemli sebebi vajinal enfeksiyonlardır. Bunun dışında alerjik sebepler ve çeşitli deri hastalıkları olabileceği gibi bunun yanında genital bölgenin kanserojen hastalıklar da idrar yolu kaşıntısı şeklinde kendini gösterebilir. Öncelikle idrar yolu kaşıntısının neden kaynaklandığının öğrenilmesi gerekir.

İdrar Yolunda Kaşıntı, İdrar yolu vücuda alınan besinlerin ve diğer tüm maddelerin süzüldükten sonra böbreklerden geçerek vücuda zararlı olan sıvının atılması için bu sıvının geçtiği yoldur. İdrar yolunun tahriş olması, ya da tüketilen besinlerin zarar vermesi nedeniyle bu bölgede kaşıntı, yanma ve sık sık idrar hissi oluşmasına neden olur. Öncelikle bu durumun ne gibi belirtileri olduğu, tedavisi ve bu süreçte yapılabilecek evdeki doğal yöntemlerin neler olduğunu anlamak gerekmektedir.

İdrar yolunda Kaşıntı Belirtileri
İdrar yolunda kaşıntı nedeniyle kişinin istemsiz bir şekilde huylanmasına neden olur.
İdrar yolunda kaşıntı ile beraber sık sık idrara çıkma isteği oluşur.
İdrar yolunda kötü koku, kızarıklık ve yanma hissi meydana gelir.
Kadınlarda akıntı sorununun da arttığı görülebilmektedir.
İdrar Yolunda Kaşıntının Nedenleri
İdrar yolunda kaşıntının böbrek hastalığı ya da farklı bir hastalıktan kaynaklı olması olasıdır. Aynı zamanda bakterilerin oluşumu da büyük ihtimaldir.
İdrar yolunda kaşıntının bir başka nedeni ise, kullanılan pedlerin sık değiştirilmemesi ya da iç çamaşırlarının yeterli dezenfekte edilmemesidir.
İdrar Yolunda Kaşıntı

Toplu yaşanan alanlarda ortamın ve özellikle lavaboların çok steril olmamasıdır.
Soğuk algınlığı nedeniyle de böbreklerin üşümesine bağlı olarak da idrar yollarında kaşıntı görülmektedir.
İdrar Yolunda Kaşıntıya Evde Çözüm Yolları
İdrar yolunda kaşıntı sorununuz varsa öncelikle bol bol su tüketin. Su tüketerek idrar yolunun ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
Maydanoz ve soğanı da bolca tüketmeniz gerekir.
Tuzlu suyla özel bölgeyi temizleyin ve kurulayın.
Karbonatlı su ile de özel bölgenizi yıkayabilirsiniz. Daha hijyenik olacaktır.
İdrar Yolu Kaşıntısına İlaç Tedavisi

İdrar yolunda kaşıntı sorununuz varsa en etkili melhem travazoldür. Bu kremi alarak idrar yoluna iyice yedirin ve sık sık iç çamaşırınızı değiştirin. Aynı zamanda nemli bölgelerde mantarlar yayılır. Bu nedenle nemli bırakmamaya çalışın.