Hipertrikoz Hastalığı Nedir ? Hakkında Bilgi

Hipertrikoz, ( Ambras sendromu ) toplum arasında kurt adam sendromu adıyla bilinmekte olan bir hastalıktır. Hastalık doğum ile birlikte görülebildiği gibi zamanla da meydana gelebilmektedir. Çok nadir olarak görülmekte olan hipertrikoz sendremu daha çok doğumdan sonra yani kişinin yaşı ilerlediğinde meydana gelmektedir.

Hastalık kişilerin yüz bölgelerinde daha çok kıllanmaya neden oluyor. Ayıca hipertrikoz hastalığı normal insanlarda kıl çıkmayan bölümlerde çok uzun kıllanmanın meydana gelmesi olarak da özetlenebilir.

Hipertrikoz hastalarının en büyük problemi toplumla barışık bir hayat sürdürememeleridir. Bu kişilerde genellikle ruhsal hastalıklarda nüksetmektedir. Genellikle bu tür hastaların sosyal olmadığı, dışarıya çıkmak istemediği gözlemlenmektedir.

Hastalık çeşitli lazer operasyonlar yardımıyla kıl ve tüyler dökülerek tedavi edilmeye çalışılsa da bilinen herhangi bir tedavisi bulunmaktadır. Lazerle alınan kıllar zamanla tekrar çıkabilmektedir. Dünya üzerinde hipertrikoz hastalarının hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için hastalığın nasıl tedavi edileceğiyle ilgili araştırmalar yapılmaktadır.

Kaynak
http://www.saglikk.com/hipertrikoz-kurt-adam-sendromu.html