Hamilelikte sürekli uyku gelmesinin nedenleri

Hamilelikte sürekli uyku gelmesi

Hamilelikte uyku ihtiyacı, özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde gebeliğin sürdürülebilmesi için gerekli olan bir hormon olan progesteron seviyesinin artmasıyla doğru orantılı olarak ortaya çıkar, bu nedenle hamile olduğunu öğrenen anne, ilk üç ay içerisinde kendisini aşırı uykulu ve dinlenmemiş hissedebilir. Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde kendisini aşırı uykulu ve gün içerisinde sürekli bir yorgunluk ortaya çıkabilir.

Hamileliğin ikinci üç ayında bu uyku hali kısmen azaldıysa bile, hamileliğin yarattığı bazı yan etkilerin gece uykusunu sık sık bölmesi ile birlikte bu yorgunluk ve aşırı uyku isteği gebe olan annelerde devam edebilir. Hamile olan bayanların her gün en az altı saatlik uyku halini kontrollü olarak yaşamaları gerekmektedir. Bu sürenin altında uyuyan hamilelerin, hamilelik sürelerinin uzaması ve sezaryenle doğum yapma oranının yükseldiği tıbben tespit edilmiş olumsuzluklardır.

İlgili aramalar: hamilelikte sürekli uyku gelmesinin nedenleri? gebelikte devamlı uyuma isteği neden olur? hamilelikte uyku hali olması