Hamilelikte Nefes Nefese Kalma

Gebelikte nefes nefese kalma:
Genellikle hamileliğin ikinci yarısında anne adayı çok çabuk nefes nefese kalır. Bir kat çıkmak bile zor durumda bırakabilir. Bu nefes alma güçlüğü, rahmin hacmini arttırırken karın kitlesini yukarı itmesi ve böylece göğüs kafesinin hacmini azaltmasıyla açıklanır. Geleceğin annesinin nefes almak için daha az yeri kalmıştır. Boğuluyormuş hissine kapılır. Bu his, çocuk basene girmek için aşağı indiğinde yok olacaktır.

Özellikle son iki ay boyunca yoğunlaşan bu rahatsızlıktan acı çekmemek için mümkün olduğunca fiziksel güç harcamalarını azaltmak gerekir. Eğer bu nefes alma güçlüğü çok fazlalaşırsa doktora danışmak gerekir. Kalbinizi muayene edecektir ve belki size sinir yatıştırıcı etkisiyle daha rahat nefes almanıza izin verecek bir sakinleştirici yazacaktır.

Nihayet, boğuluyormuş hissine kapılıyorsanız, işte iyi bir egzersiz: Sırt üstü yatın, bacaklarınızı kıvırın, kollar başın üzerinde, nefes alın. Bu hareket göğüs kafesinin genişlemesini sağlar. Sonra, nefesi dışarı bırakın, kollarınızı vücudunuzun yanlarına getirin. Nefesiniz normale dönünceye kadar böyle düzenli ve yavaş nefesler alıp verin.