Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NASIL GEÇER

Hamilelik döneminde yaşanan sorunlardan biri olan mide yanması rahmin büyümesi sonucunda mide bölgesine baskı yapması sonucunda gerçekleşebilmektedir. Bu durum genel olarak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde gözlenir. Bir başka durum ise hamilelikle birlikte anne adaylarının artan hormonları midenin yemek borusuna birleştiği kapakçığı gevşetir ve reflü durumu gözlenebilir. Hamilelikte reflü sorunu oldukça sık gözlenmektedir. Reflü durumunda anne adaylarının ağzına genellikle mideden acı su gelmektedir. Hamilelik öncesi döneminde mide sorunu olan kadınların hamilelik başlangıcında mide sorunları için doktora danışmaları çok yararlı olmaktadır. Zira halihazırda mide sorunu yaşayan kadınların hamilelik dönemlerinde bu şikayetleri çok daha fazlalaşabilmektedir.

Bebeğin anne rahminde büyümesi ile hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin mideye uyguladığı baskı daha da artar. Bu nedenle mide sıkışır. Sıkışan midenin içindekiler yukarı kapakçığa doğru çıkabilmektedir. Reflü mide yanmasının yanında birçok zaman şiddetli mide ağrısına da sebep olabilmektedir. Bilinenin aksine annenin mide yanmasında bebeğin hareketlerinin ya da fiziksel özelliklerinin hiçbir etkisi yoktur.

Hamilelikte mide yanması sorunu yaşayan anne adaylarının her ne olursa olsun önce bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra kadınların kendilerinin de dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Mide yanması sorununu en aza indirmek isteyen anne adayları sık sık ve az az beslenmelidir. Böylece mide öz suyu midede birikmek yerine besinleri parçalayacaktır. Yağlı ve bol baharatlı yiyecekler mide sorunlarının en büyük düşmanları olup, hamilelik dönemlerinde bu tür besinlerden uzak durulmalıdır.

İlgili aramalar: hamilelikte mide yanması nasıl geçer? gebelikte midede yanmasına ne iyi gelir?