Hamilelikte Karın Ağrısı

HAMİLELİKTE KARIN AĞRISI

Hamilelik döneminde karın ağrısı birçok zaman görülebilmektedir. Hamileliğin başlangıcından itibaren görülebilen karın ağrıları farklı nedenlerden dolayı yaşanabilmektedir. Ağrıların çoğu önemsiz olmakla birlikte, özellikle kasık bölgesine vuran ağrılar bir takım sorunlar yaşatabilmektedir. Karın ağrısının birçok farklı nedeni olmakla birlikte ilk haftalarda hamilelik belirtisi olmaktadır. Sonraki dönemlerde ise rahmin büyümesine bağlı olarak anne adaylarında karın ağrısı görülebilmektedir. Hamilelik döneminde görülen kabızlık sorununa bağlı olarak karın ağrısı sorunu da meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte karın ağrısı çoğu zaman zararsız olmakla birlikte karın veya kasık bölgesine vuran ağrılarla birlikte ortaya çıkan vajinal kanama durumları ciddi bir tehlike olduğuna işaret edebilmektedir. Tansiyon yükselmesi nedeniyle de karın ağrısı gözlenebilmekte olan hamilelik dönemlerinde rahim doğuma hazırlık için gevşer ve genişler. Esasen hamilelik dönemi kadınların normaldeki fizyolojilerden bir hayli farklı bir dönemdir. Bu nedenle bir takım sorunlar oldukça normal karşılanmaktadır.

Anne adaylarının karın ağrısı sorunu yaşamalarının bazen de hamilelikle hiçbir alakası olmamaktadır. Genel olarak karın ağrısı yaşanan apandisit, ülser, gastrit gibi durumlar hamilelikle alakası olmayan durumlardır. Bu sebeplerden ötürü hamilelik dönemlerinde yaşanan karın ağrısı sorunları her ne olursa olsun ciddiye alınmalıdır. Doktor kontrolü sonucunda karın ağrısı sebebi belirlendikten sonra gereken tedaviler belirlenmektedir. Bu aşamadan sonra ise eğer hamilelik nedeniyle yaşanan normal ağrı durumu değil ise sorunun türüne göre tedavi uygulanmaktadır.