Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?

HAMİLELİKTE KABIZLIK NEDEN OLUR

Gebelerde sık rastlanan bir şikayet sebebi de kabızlıktır. Kabızlık, çoğu vakalarda bağırsaklarda gaz şikayeti ile birlikte görülür. Gebelik esnasında, hormonal etki ile bağırsak kaslarında meydana gelen gevşeme kabızlığın başlıca sebebidir. Ayrıca gebeliğin ilerlemesi ile büyüyen rahim tarafından ince bağırsakların yer değiştirmesi ve baskı altında kalışı da ek bir sebep olarak karşımıza çıkar. Doğuma yaklaşan aylarda bebeğin kafası da bağırsaklara büyük ölçüde baskı yapar. Hareketsizlik, devamlı yatma veya oturma, vücuda yetersiz sıvı girişi de kabızlığın oluşmasında diğer yardımcı etkenlerdir. Bu şartlar altında gebe kadının 2 veya 3 günde bir güçlükle dışarı çıktığı dikkati çeker. Bazı vakalarda haftada bir ya da daha uzun süre büyük ihtiyacını gideremeyen gebelere rastlanır.

Gebelik boyunca büyük ihtiyaca çıkış aralarının uzamasının yanısıra güçleşmesi de söz konusudur. Devamlı ve zorlu ıkınmalar sebebiyle kolayca basur oluşur ya da önceden var olan basur memelerinde büyüme ve kanama meydana gelir.

Gebeliğin son aylarında görülen kabızlık durumlarında çoğu kez bağırsaklarda mevcut bakteri ve toksinlerin lenf ve kan dolaşımı ile kolayca idrar yollarına geçtiği, dolayısıyla böbreklerde de iltihaba uzandığı dikkati çeker. Kabızlığın üstesinden gelmek (şiddetli ıkınmayı önlediğinden) düşüğün önüne geçmede önemli bir etkendir.

HAMİLELİKTE KABIZLIK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Hamilelik sırasında gelişen kabızlığı önleme amacıyla kadın hergün belli saatte büyük ihtiyacını görmek üzere tuvalete gitmeyi alışkanlık edinmeli, fazla zorlamadan normal bir şekilde ıkınarak bağırsaklarını boşaltmaya çalışmalıdır. Büyük ihtiyaca çıkışın özellikle kahvaltıdan sonra gerçekleştirilmesi daha faydalıdır. Bu suretle gebede dışarı çıkışın günlük belli bir ritim kazanması, kabızlığın önlenmesinde son derecede etkilidir. Ayrıca ihtiyaç gidermeyi kolaylaştırmak için tercihen kabuklu, lifli, posa bırakan iri taneli gıdalar, çiğ ve yapraklı sebzeler yenilmeli, vücuda yeterli miktarda sıvı girmelidir. Dışkıyı yumuşatma amacıyla günlük diyete portakal, mandalina, elma, kuru erik, incir, hurma gibi laksatif etki gösteren meyveler ilave edilmelidir. Sabahları aç karnına içilen bir bardak soğuk su da bağırsakları uyararak bazı durumlarda faydalı sonuçlar verir.

Bu tedbirlere ek olarak gebe, mümkün ölçüde durgun ve hareketsiz hayattan uzaklaşmalı, yürüme ve beden jimnastiği gibi günlük gerekli hareketlere yönelmelidir.

Bu basit tedbirlerle başarı sağlanamayan kabızlık durumlarında gebeye, dışkıyı şişirmek suretiyle bağırsak hareketlerini uyaran hafif laksatifler uygulanmalı, gerekirse daha da etkili laksatifler, küçük dozlarda verilmelidir. Normal bağırsak faaliyetinin bu şekilde muhafaza edilmesi, gaz toplanması gibi mide-bağırsak sorunlarını da büyük ölçüde önlemiş olur. Bununla beraber, gebelik esnasında kuvvetli laksatif veya pürgatiflerden özellikle sakınılmalıdır. Bu cins ilaçların bağırsakları boşaltma etkisi yanında, gebe rahmi de uyararak zamansız kasılmalara yöneltme, dolayısıyla düşük veya erken doğum yaratma özellikleri unutulmamalıdır.