Hamilelikte İdrar Varmış Hissi

HAMİLELİKTE İDRAR VARMIŞ HİSSİ DUYMAK

Gebelik esnasında görülen başlıca idrar şikayeti, sık idrara çıkmak ya da sanki idrar varmış gibi hissetmektir. Bu şikayetler özellikle ilk veya son aylarda kendisini gösterir. Erken gebelikte meydana gelişinin sebebi, büyümeye başlayan rahim etkisiyle mesane(idrar kesesi) duvarlarında, özellikle mesane tabanında meydana gelen gerilimdir. İlerlemiş gebelikte ise bebek başının mesane üzerine baskısı ve bu baskı nedeniyle organ hacminin azalması söz konusudur. Bazı gebelerde, yine aynı sebeple son aylarda zaman zaman idrar kaçırması da görülür. Kullanılan kadın pedleri, bu bir miktar kaçan idrarı emecektir.

Gebelikte görülen idrar sorunları, idrar muayenesinde herhangi bir patolojik bulgu tespit edilmediği takdirde önemli değildir ve gebelerin bir çoğunda görülür. Bununla birlikte aşırı şikayete sebep olan durumlarda gebe kadın acı, yakıcı ve baharatlı gıdalar yememeli, kafeinli maddeler, alkollü içkiler kullanmamalıdır.

HAMİLELİKTE İDRARA ÇIKARKEN AĞRI DUYULMASI VE İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ

Gebelik esnasındaki idrar şikayetleri, ağrılı idrar etme veya idrara kan karışması şeklinde kendisini gösterdiği zaman, idrar yolları ve böbreklerde enfeksiyon bakımından gerekli tetkikler mutlaka yapılmalıdır.

İlgili aramalar: hamilelikte idrar yaparken zorlanmak, gebelikte idrar varmış hissi duymak, hamilelikte tuvaletim var gibi hissetmek