Hamilelikte Bel Ağrısı Olur Mu?

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI OLUR MU?

Bel ağrısı hamilelerde sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Özellikle 4. aydan sonra gebeliğin ilerlemesine paralel olarak daha da artar ve son aylarda ise bariz bir hal alır. Karnın öne doğru büyümesi nedeniyle omurgada meydana gelen bükülme ve bununla birlikte annenin vücudunda görülen hormonal etki ile leğen kemikleri arasındaki eklemlerin gevşemesi gebedeki bel ağrılarının başlıca sebebidir. Ayrıca omurgadaki şekil değişikliği sonucu sinir köklerine baskı ile de zaman zaman bacak ağrıları görülür. Aşırı şişmanlık, yorgunluk, şiddetli ve ani hareketler bel ağrısını daha da artırır. Ağrının çoğul gebelik veya amniyon sıvısının aşırı olduğu hamilelerde daha da gözle görülür ve devamlı nitelik gösterdiği dikkati çeker. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:
Gebeliğin son aylarında görülen bel ağrılarının hafifletilmesi amacıyla beli mümkün ölçüde düz tutabilecek bir gebelik korsesi kullanılmalı, gebenin yatak minderi eskiye oranla daha sert olmalıdır.

Yumuşak yatak, bel kemiğinde bükülme yaratarak ağrıyı daha çok artırır. Şiddetli ağrı devrelerinde aspirin gibi ilaçlarla beraber ağrının olduğu bölgeye sıcak uygulama yapmak ağrıyı hafifletir. Ayrıca yine bel ağrısını hafifletmek için masaj ve omurgadaki geçici eğriliği azaltıcı uygun egzersizler faydalı olabilir. Bu ana tedbirlere ek olarak gebeye, aşırı yorgunluk ve ağır egzersizlerden sakınması, yüksek topuklu ayakkabı giymemesi, gebelik ilerledikçe düz topuklu ayakkabı kullanması tavsiye edilir.

İlgili aramalar: hamilelikte bel ağrısı olurmu, hamilelikte bel ağrısı normal mi