Hamilelikte Basur

HAMİLELİKTE BASUR OLUŞMASI

Gebelik esnasında yine hormonal etki ile damar genişlemesine eğilim vardır. Bu eğilime, büyüyen rahmin havsala tabanına basınç oluşturmasına bir de kabızlık sebebiyle şiddetli ıkınmalar da eklendiği zaman gebe kadında makat çevresinde kolayca iç veya dış basur memeleri oluşur ya da önceden var olan, eski basur memelerinde daha da büyüme ortaya çıkar.

Tıp dilinde hemoroid adı verilen basur, ağrı, kanama, enfeksiyon, kaşıntı ve yanma hissine sebep olması dolayısıyla gebe kadında büyük rahatsızlık yaratır. Ayrıca rahat oturma da güçleştiğinden devamlı şikayet sebebi olur.

HAMİLELİKTE BASURUN TEDAVİSİ

Basur oluşmasını önlemede, gebenin kabız kalmaması büyük önem taşır. Bu bakımdan kadın, gebeliği boyunca güçlük çekmeksizin dışarı çıkmasına imkan verecek bir diyetle beslenmeli, gerekirse laksatif kullanarak kabızlık ortadan kaldırılmalıdır.

Hemoroid tedavisinde gerek ağrı kesici gerekse genişlemiş damarları büzücü rektal fitiller veya merhemler kullanılır. Fitil tercih edilecekse, sabah akşam birer adet kullanılması genellikle yeterlidir. Sabah kullanılacak fitil, büyük ihtiyaca çıktıktan sonra yerleştirilmelidir. Aynı amaçla merhem de kullanılabilir.

Ağrının hafifletilmesinde ilaçlara ilaveten yan tedbir olarak basur memelerinin üzerine sıcak veya soğuk suya batırılarak sıkılmış yumuşak bez uygulanması, yarı beline kadar ılık banyolar faydalı olabilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan basur memeleri, doğumdan sonra bağırsaklar ve makat bölgesine gelen baskı yok olacağı için, doğumun gerçekleşmesinden sonra genellikle ortadan kaybolurlar.

İlgili aramalar: hamilelikte basur neden olur? gebelikte oluşan basur nasıl geçer? hamilelikte popodan et parçası çıkması