Güneş Yanığının Tedavisi

Güneş yanığının tedavisi:
Güneş yanığının geçme süresi, yanığın şiddetine bağlı olarak uzamakta veya kısalmaktadır. Bilhassa beyaz tenli olan kişilerde güneş yanığına daha sık rastlanır. Güneşe korumasız bir şekilde çıkılırsa ten rengimiz kızaracaktır. Güneş yanığının kızarma süresi yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar sürmektedir. Kızarıklığın oluşma süresinden sonra bile güneş altında kalmaya devam edilirse de cilt kabararak su toplama evresine geçer ve bu da ciddi bir güneş yanığının evresine artık girmiş olduğumuzu gösterir.

Böyle bir kişinin güneş yanığı evresi birinci evre olarak kabul edilir. Kızarıklık evresinde hafif bir acı vardır. Önce bir acı duyar kızarıklıkta, bunuda akşam saatlerinde hisseder. Bu kızarıklık adeta bir ütü yanığı gibi acı verir. Yanığa maruz kalmış bölgeye dokunulmaz, hiçbir yere değemez. Kişinin üstüne giydiği t-shirt bile ona acı verir. Bu işte 1. derece bir yanıktır. Böyle bir yanığın iyileşme süresi hiçbir şey yapılmazsa 2-3 gün sürer. Ancak kişi acıyı da fazlasıyla çeker. İkinci evrede yanık bölgede kaşıntı gelişir ve deri soyulmaya başlar. Ardından cilt hafif yamalı bir rengiyle iyileşir.

Yanığın birinci evresi dediğimiz kızarıklığın tedavisi, yanık bölgeyi soğuk tutarak yapılır. O bölgeye soğutucu özelliği olan kremler sürebiliriz. Halk arasında da sıkça rastladığımız soğuk yoğurt sürmek de soğuk pansuman etkisi yaratacağı için faydalı olacaktır. Fakat bir çok kişinin yanıklar için yaptığı “soğuk duş” veya “soğuk su dökmek” nemli kalması gereken bölgede kurutucu etki yapacaktır. Soğutucu kremlerle yatıştırıcı etki sağlanır ve bunlar sürüldüğü zaman ertesi güne acı kalmaz, kızarıklık azalır ve yerini kaşıntıya bırakabilir. Tedavideki kinci evrede ise güneş yanığının neden olduğu kaşıntılar için hafif kortizonlu kremler sadece bir günle sınırlı kalmak koşuluyla sürülebilirler. Kortizonlu krem kaşıntıyı alarak güneş yanığı yaralarının oluşmasına da engel olur. Güneş yanığının olduğu bölgeyi sürekli demli tutmak derinin soyularak ortaya kötü bir görüntü çıkmasının önüne geçecektir. Güneş yanığının tedavisi tüm bu işlemlerden sonra yaklaşık 4-7 gün arasında bir zaman aralığında tamamen iyileşebilmektedir.

Aramalar: güneş yanığının tedavisi nedir? güneş yanıklarına ne iyi gelir? güneş yanığına ne sürülür?