Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurtun Faydaları ve Greyfurt Suyunun Faydaları Nelerdir?
Turunçgiller familyasının bir bireyi olan greyfurt meyvesi bol miktarda C vitamini içeren bir meyvedir. Portakaldan biraz daha büyüktür. Ekşi ve biraz acımsı bir tadı vardır. Acı yanı meyve taneleri değil aslında kabuklarıdır. Normal büyüklükte bir greyfurt yaklaşık olarak 40-80 miligram C vitamini ve bol miktarda potasyum ihtiva eder. Greyfurtun faydaları arasında vücudun direncini arttırarak enfeksiyonlara karşı koruyucu etki sağlaması önemli bir yer almaktadır.

greyfurtun faydaları

Greyfurtun faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

– İştah açıcıdır.
– Karaciğerin çalışmasını düzenler.
– Kanı temizler.
– Böbrekleri temizler.
– Kan dolaşımını kolaylaştırır.
– Hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğu atar.
– Safra salınımını arttırır.
– Antioksidan etkisi ile vücuttan zehirli maddeleri dışarı atar.
– Dişeti kanamalarını yüksek oranda azaltır.
– İçeriğindeki yüksek miktarlarda bulunana C vitamini ile yaraların iyileşmesini hızlandırır.
– İdrar söktürücüdür. Uyumaya yakın saatlerde yerseniz tuvalet ile yatak odanız arasında mekik dokuyabilirsiniz 🙂 Bu yüzden uyumadan en az 2-3 saat önce yemeniz daha iyi olacaktır.
– Akciğer, solunum yolu, göğüs hastalıklarına karşı yararlıdır.
– Greyfurtta likopen ve liminoids bulunur. Bu maddeler kansere karşı oldukça etkilidir. Bilhassa prostat kanserine karşı oldukça etkilidir.
– Kandaki nikotini uzaklaştırarak sigara içme isteğini azaltır.
– Greyfurtun içerisinde bulunan lifler kolesterolü düşürür.
– Yine lifli ve sulu yapısından dolayı kabızlık yaşayanlar için oldukça önemli bir meyvedir. Dışkılamayı kolaylaştırır. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:
Greyfurt Zayıflatır mı?
Bazı araştırma sonuçlarına göre greyfurt suyunun metabolizmayı hızlandırdığı ve iştahı azalttığı açıklanmıştır fakat bunun aksini iddia eden araştırmalar da vardır. Benim görüşüme göre greyfurtun iştahı azaltmaz ve yukarıda da ilk madde de bahsettiğim gibi aksine iştah açıcıdır. Sabahları aç karnına greyfurt suyu içerek kilo vermek mümkün değildir fakat sabah kalktığınızda yarım greyfurt ile birlikte dört adet portakalın suyunu sıkıp karıştırıp içerek güne oldukça zinde başlayabilirsiniz.

İlgili aramalar: greyfurtun faydaları nelerdir? gıreyfurtun yararları nedir?