Göz Tansiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Ne İyi Gelir ?

Göz Tansiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Ne İyi Gelir ?

Göz tansiyonu hemen birden ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Göz tansiyonu rahatsızlığı olan kişiler hastalık ilerledikten sonra fark ederler. Hemen kendini belli eden bir hastalık değildir. Erken tanısı çok zor olan bu hastalık da kişiler göz ile ilgili genel muayenelerine dikkat etmeleri gerekir. Yanı kişiler göz ile ilgili en küçük bir problem de yaşasalar mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir. Göz tansiyonu için gerekli önlem alınmaz ise çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Göz tansiyonu için doktorun önerdiği ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra göz tansiyonuna iyi gelen besinler ve bitkilerin de kullanılması önerilir.

Göz tansiyonuna ne iyi gelir?

Papatya ve Biberiye: Bir miktar sıcak suyun içerisine papatya ve biberiyeyi koyun. Bir süre beklettikten sonra suyunu süzün ve papatya ile biberiyeyi ezin içerisine püre kıvamına gelecek kadar un ve sirke ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz püre ile alnınızı ovun.

Bakla: Bir miktar baklayı iyice ezin. Daha sonra içerisine tuz, un ve su ilave ederek krem kıvamına getirin. Bu karışımdan bir miktar alıp gözünüzün üzerine koyup gözünüzü sarın. Bunu günde iki defa yapabilirsiniz.

Domates: Göz tansiyonu olan kişiler mutlaka gün içerisinde bir adet domates tüketmeleri gerekir
Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir

Çiğ domatesin yanı sıra öğünlerden önce bir bardak domates suyu da içebilirsiniz.

Çörek Otu: Çörek otu birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Çörek otunu bir kabın içinde üç boyunca ıslatın. Daha sonra kurutup toz haline getirin ve gün içinde birkaç defa burnunuza çekin.

Karabaş Otu: Göz tansiyonu için 1,5 su bardağı kaynamış suyun içerisine 15 gr karabaş otunu koyup 10 dakika kadar demleyin. Demlendikten sonra içebilirsiniz. Günde 3 bardak kadar içebilirsiniz.

Sarı Sabır: Bir miktar sarı sabır otunu eritip göze sürme gibi sürün. Sarı sabır gözdeki iltihaba ve göz tansiyonu sonucunda gözdeki kızarıklığın gitmesine yardımcı olur.

Havuç: Göz sağlığı denildiğinde akla ilk gelen besin aslında havuçtur. Havuç gözün görme kalitesini artırmanın yanı sıra göz tansiyonuna da iyi gelmektedir.

Brüksel Lahanası: Brüksel lahanası C, A, B1 ve B2 bakımından zengin bir besindir. Bu besinler gözün görme kalitesini artırmakta ve gözün retina kısmında oluşan hasarın giderilmesine yardımcı olur. Brüksel lahanası gözdeki sinirlerin güçlendirir.