Gebelikte Kaşıntı Neden Olur?

Gebelikte kaşıntının nedenleri ve tedavisi:
Bazı kadınlar hamileliğin ikinci yarısında ve özellikle sekizinci aydan itibaren kaşıntılardan yakınırlar. Bazen bütün vücutta fakat genellikle karın bölgesindeki kaşıntılardan şikayet ederler. Genelde kaşıntılar, döküntü eşliğinde olmaz ama yoğun olabilirler ve kadın kendini kaşımaktan alamayınca kaşımaya bağlı zedelenmelere neden olabilirler. Kaşıntılar karaciğerin işlevindeki değişimlere bağlıdır. Eğer çok önemlilerse ya da sivilce ya da iri su dolu kabarcık döküntüsüyle ortaya çıkıyorlarsa, hekime danışılması tavsiye edilir.

Bu kaşıntıların tedavisi esas olarak ağız yoluyla ya da kas içi enjeksiyon şeklinde alınan mertizon türevlerinde yatmaktadır. Kortizonlu pomadlar da etkili olabilir ancak çok dikkatli bir şekilde sürülmeleri gerekir. Özellikle altıncı ve sekizinci aylar arasında geliştiğini bildiğimiz çatlakların oluşmasına da meydan hazırlarlar.

Aramalar: hamilelikte neden kaşıntı olur? hamilelikte kaşıntı başlamasının nedenleri nelerdir? gebelik döneminde çok fazla kaşıntı olması.