Gebelikte İdrar Sorunları

Gebelikte idrar zorlukları:
Böbreklerin işlevi hamilelik sırasında hiç değişmemiştir. Yalnızca çocuğun varlığı böbreklere fazladan bir çalışma yükler. Bu yüzden hamilelik öncesinde görülmeyen bir böbrek yetmezliği bu zamanda ortaya çıkabilir. Bu, idrar tahlillerini düzenli ve tekrar tekrar yaptırmanın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

İdrar torbasına gelince, özellikle hamileliğin başlangıcında ve sonunda varlığını acımasız bir şekilde gösterir. Hamile kadın, hamilelik dışında olduğundan çok daha sık işeme isteği duyar.

Bu olgu başlangıçta, idrar torbasının önemli miktarda salgılanan hormonlardan etkilenmesiyle, sonunda, çocuğun başının idrar torbasına bastırmasıyla açıklanır.

Bu sık işeme isteklerini önlemek için, geleceğin annesi özellikle akşamları, gece boyunca rahatsız olmamak için daha az içmeye çalışır. Bu doğal bir tepkidir ancak günde en az bir buçuk litre su (ya da sıvı) içmek gerekir. Çok içmek hamilelik sırasında sık görülen idrar yolları iltihaplarını önlemenin en iyi yoludur.

Eğer gerçekten sık işeme isteği çok fazla rahatsız ediyorsa, bundan hekime söz edin. Size çoğunlukla etkili antispazmodik ilaçlar verecektir.

Bazen hamilelik sırasında bu durum ortaya çıkabilir. Ölçülü olabilir. İdrarı tutma güçlüğü ya da çok daha önemli olabilir. İhtiyaç duyulduğu anda ya da bir öksürük, hapşırık, güç sarfetme sırasında tutmak olanaksızlaşır.

Eğer bu tutamama ilk altı ayda ortaya çıkarsa, apış arasının yeniden çalışır duruma getirilmesine, hiç beklemeden başlanabilir. Bu yeniden çalışır duruma getirme, bir kineziterapist (fizik tedavi uzmanı) ya da hekim tarafından yapılabilir. Ebe ya da doğumu yaptıran doktor bunu size önerecektir.

Aramalar: hamilelikte sık idrara çıkma neden görülür? hamilelikte sürekli tuvaletin gelmesinin nedeni nedir? gebelikte çok tuvalete gitme neden olur? hamilelikte idrar yaparken zorlanmanın nedenleri nelerdir?