Gebelikte Beyaz Akıntı Gelmesi

Hamilelikte beyaz akıntılar:
Deri, katmanlar halinde yerleşmiş hücrelerden oluşmuştur ve bütün yaşam boyunca durmaksızın yüzey hücreleri yaşlanır, ölür ve vücuttan atılır. Sonra yeni hücreler onların yerini alır. Pul pul dökülme denen bu sürekli olgu gözle görülemez (ancak örneğin güneşlenmeden sonra fark edilir).

Vajina mukozası da deri gibi yapılmıştır. Durmaksızın, hücreler ayrılır ve vücuttan atılır. Ancak hamilelik sırasında yumurtalıklar ve plasenta tarafından salgılanan büyük miktardaki hormonların etkisiyle hücrelerin pul pul dökülmesi çok daha önemlidir. Hücreler son derece normal, dolayısıyla sizi endişelendirmemesi gereken beyazımsı, pıhtılı, yapışkan bir sıvı oluştururlar.

Bu sıradan beyaz akıntılar ya da vajinal salgılar, genelde daha çok, sık sık farklı renklerdeki (sarımsı, yeşilimsi) kaşıntılı ve bölgesel yanmaların eşlik ettiği akıntılarla karıştırılmamalıdır. Bu tür akıntılar bir iltihabın kanıtlarıdır (vajinit ya da vulvo-vajinit).

Bu iltihabın teşhisi, bazen parça almak isteyecek bir hekim tarafından yapılacaktır. Alınan parça normal olarak bir mantarın (kandida albikan) ya da bir parazitin (trikomonas) varlığını da gösterecektir.

Vajinitlerin tedavisi esas olarak ovül ya da jinekolojik haplar şeklinde bölgeseldir, (genel bir tedaviye ihtiyaç duyulduğu enderdir. Buna karşın, hamilelik sırasında oldukça sık nüksederler. Eğer anne tedavi edilmezse doğum sırasında bebek bunu kapabilir ve daha sonra ağzında ya da poposunda iltihaplanmalar olabilir.

Aramalar: gebelikte beyaz akıntı neden olur? hamilelik sırasında vajinadan beyaz akıntı gelmesinin nedenleri nelerdir? gebelikte beyaz renkli sıvı akmasının nedeni nedir?