Erken Boşalma Neden Olur?

Erken boşalmanın nedenleri:
Erken boşalmanın hem biyolojik hem de psikolojik bir çok nedeni vardır. Kullanmış olduğumuz bir ilacın yan etki yapıyor olabilmesinden tutun da strese kadar fiziksel ve psikolojik kaynaklı bir çok nedeni bulunmaktadır. Erken boşalma, bu nedenlerin birinden veya birkaçından kaynaklanır.

Bir erkek ilk defa cinsel ilişkiye giriyorsa bu girişimi genelde erken boşalmayla sonuçlanmaktadır. Buna sebep olan, kişinin cinsel hayatındaki tecrübesizlik ve cinsel konularda yetersiz veya hiç bilgi sahibi olmamasıdır. Bir erkek uzun süredir cinsel ilişki yaşamıyor veya düzensiz bir cinsel hayatı varsa da erken boşalmayla karşı karşıya kalabilir.

Erken boşalma, sağlıklı kişiler en sık karşı karşıya kaldığı cinsel işlev bozukluğudur diyebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre; erken boşalma sorunu olan erkeklerin yaklaşık olarak %90-95’inde hiçbir sağlık problemine rastlanmamıştır.

Erken Boşalmanın Sebeplerini ana maddeler halinde sıralarsak:
1- Yorgunluk, hasta olmak, ilaç kullanmak (ilaçların yan etkisi), beslenme (şekeri veya şekerli mamülleri fazla tüketmek), ön sevişmeyi uzun tutmak, aşırı uyarılmak, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, ilk cinsel deneyimi yaşamak ve genç yaşta olmak gibi fiziksel durumlar da erken boşalmanın nedenleri arasında olabilmektedir.

2- Heyecan, cinsel açıdan baskı altında tutularak yetiştirilmek, pişmanlık duymak, suçluluk duymak, partnere karşı duyulan aşırı ilgi ve sevgi, stres ve endişe duymak (iktidarsızlık ve performans endişesi), partnerinden hastalık bulacağı korkusu duymak, hamile bırakma korkusu, ilişkiye istek duymama, geçmişte cinsel istismara maruz kalmış olmak, hayat kadınlarıyla para karşılığı ilişkiye girmek, sorunlu evlilikler gibi psikolojik durumlarda da erken boşalmaya rastlanabilir.

3- Sempatik sinir siteminde hasar (karınla ilgili bir ameliyat sonrası), pelvik kırıklar olması, üretrit, polisitemi, prostat hipertrofisi, şeker hastalığı, kalp ve damar rahatsızlıkları, idrar yolu hastalıkları gibi bazı hastalıklar da erken boşalmaya sebep olabilirler.

Yukarıda sayılan nedenlerden biri veya birkaçının olması erken boşalmaya neden olabilir. Erken boşalma her insanda aynı nedenlere bağlı olmaz, kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin stres kimi erkekte erken boşalma nedeni olurken kimi erkeklerde ise aksine geç boşalmaya neden olabilmektedir. Önce neyin neden olduğu anlamaya çalışılmalı ve buna göre önlemler alınmalıdır. var Ads1 = document.getElementById(‘AdsenseAds1’); var Ads2 = document.getElementById(‘AdsenseAds2’); Ads1.parentNode.removeChild(Ads1); Ads2.parentNode.removeChild(Ads2);