Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde meme büyümesi, yani tıp dilinde “jinekomasti”, vücuttaki östrojen ve testosteron hormonlarının dengesinin bozulmasından ya da vücudun testosteronu algılamasındaki bir bozukluktan kaynaklanabilmektedir. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır fakat olguların yaklaşık %25’inin nedeni bilinememektedir. Doğumsal türdeki jinekomasti vakaları anneden geçen östrojenden dolayı görülür ve bebeğin doğumundan sonraki 1-2 hafta içerisinde herhangi bir tedaviye gerek duyulmaksızın kendiliğinden düzelir.

Genç erkeklerde görülen jinekomasti, genellikle ergenlik dönemi bitiminde vücuttaki hormonların düzeyleri normal seviyelerine döndükten sonra düzelmektedir.

Yaşlı erkeklerde karşılaşılan jinekomasti vakalarının nedeni yağ dokusunda bulunan testosteronun östrojene dönüşümüdür. Bu da maalesef yaşlılıkla birlikte erkeklerde görülebilmektedir. 7

Jinekomastinin bir diğer nedeni de çeşitli türde ki kalıtsal hastalıklardır.

Jinekomasti gelişen hastalarda meme kanserine yakalanma riski, yok denecek kadar azdır ancak “klinefelter sendromu” adı verilen sendromda meme kanserine yakalanma riski sağlıklı erkeklere göre yaklaşık 60 kat artar.

2. tip jinekomasti de sonradan kazanılmış jinekomastidir. Buna da sebep olan değişik nedenler vardır. İlaçlar, hormonal bozukluklar, depresyon, alkol tüketimi, tümör oluşumu gibi bir çok sebepten kaynaklı olabilir.

Aramalar: jinekomastinin nedenleri, erkekte büyük meme neden olur, erkeğin büyük göğüslü olması, meme büyümesi niye olmaktadır