Dünyanın 7 Harikası , Açıklamasıyla Birlikte

Dünyanın 7 Harikası , Açıklamasıyla Birlikte
Dünyanın 7 harikası şunlardır :1) Keops Piramidi:- Milattan Önce 2560 yılında yapılmıştır .- Yapıldığı yer Mısır'dır .- 20 yıl kadar yapımı sürmüştür .- Yüksekliği 145, 75 metredir . – Keops Piramidi Mısır'da yer alan Giza Piramitlerinden biridir . Fakat sadece Keops Piramidi Dünyanın 7 harikası içine girebilmiştir . Bu piramitlerin gizemi hala çözülememiştir .
2) Babil'in Asma Bahçeleri:- Babil Asma Bahçeleri Milattan önce 7.yy'da yapılmış olup , Mezopotomya bölgesinde yer almaktadır .- Yapım süresi net olarak belli değildir .- Burada çeşitli egzotik bitkiler yer alır .- Buranın birçok yerinden sular akmaktaydı fakat günümüzde izleri silinmiştir .
3) Rodos Heykeli:- Milattan önce 3.yy'da yapılmış olup yer aldığı bölge Rodos'tur .- Yapım aşaması 12 yıl kadar sürmüştür .- Bronz, taş ve demir kullanılarak yapılmış olup yüksekliği 32 metreyi bulmaktadır .- Bu heykel Güneş Tanrısı Helios adına yapılmıştır .- Yapıldıktan kısa bir zaman sonra yaşanan bir deprem felaketi sonucunda kırılmış ve bir daha eski ki haline dönememiştir . Harabe olarak kalmıştır . Günümüze ulaşamamıştır .4) Zeus Heykeli:- Milattan önce 5.yy'da yapılmış olup Olimpia'da yer alır .- Yapım süresi net olarak bilinmiyor .- Yüksekliği 12 metredir .- Bu heykel Yunan Tanrısı olan Zeus adına yapılmış fakat çıkan büyük bir yangın sonucunda zarar görmüş ve daha sonra da yok olmuştur .- Zeus Heykeli altın, fildişi ve metal parçaları kullanılarak yapılmış olan bir heykeldir .5) İskenderiye Feneri: -Milattan önce 290 yılında yapılmış olup , İskenderiye- Mısır'da yer alır .- Yapım süresi yaklaşık 40 yıl sürmüştür .- Yüksekliği 166 metre olup dünyanın en yüksek feneri olma özelliğine sahiptir .- İskenderiye Feneri 15 yy'da yok olmuştur .- Gemicilik ve ticaret faaliyetleri için kullanılmıştır .6 ) Artemis Tapınağı:- Milattan önce 550 yılında yapılmış olup Efes'te yer almıştır .- Yapım süresi 120 yıl sürmüştür .- Bu tapınağın tamamı mermerden yapılmıştır .- Çıkan bir yangında zarar görmüş fakat sonra restore edilmiştir . Çok az bir yeri günümüze kadar ulaşmıştır .7) Kral Mausollos'un Mezarı ( Halikarnas Mozolesi):- Milattan önce 350 yılında yapılmıştır .- Akdeniz Bölgesi Bodrum'da yer almıştır .- Yapım süresi net olarak bilinmiyor .- 45 metre yüksekliğe sahiptir .- Bu mezarı Kralın karısı ve kız kardeşi yaptırmıştır .- Heykeller ve sıra sütunlar ile süslüdür .- Bu mezar 16yy'a kadar korunmuştur .- Haçlı seferleri sırasında bu mezar yıkılmış ve yerine bu mezarın taşları kullanılarak Bodrum Kalesi yapılmıştır .
Not: Dünyanın 7 harikasından günümüze kadar ulaşan tek yapı Keops Piramidi'dir .