CİLT GENÇLEŞTİRME YÖNTEMLERİ

CİLT GENÇLEŞTİRME

Sağlıklı, genç ve güzel görünmenin sırrı ışıltılı ve pürüzsüz bir tenden geçiyor­. Dış faktörlere her zaman açık olan cildimize gerekli korumayı ve özeni göstermezsek cildimi­zin yaşlanmasına mani olamayız­.

Cilt bakımına gerekli özeni gösterip cildimizi genç tutmanın olanaklı olduğunu bildiren Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri, Dermatoloji Uzmanı Dr­. Eylem Acar Özer, “Cilt yaşlanması­nın hızını yalnız­ca kalıt­sal mirasınız belirlemez­. Sabah ve akşam yapacak olduğunuz düzenli cilt bakımı ile dış faktörlerin etkisi­ni asgari­ye indirip daha sağlıklı bir cil­de sahip ola­bilirsiniz”

Herkes pürüzsüz, kusursuz bir cilt yapısıyla doğar­. Bunun değeri­ni oldukça iyi bilmeli, cildimize gereksinim duyduğu gerekli bakımı ve özeni göstermemiz gerekir­­. Yaşantımı­zın her gününde sağlıklı, genç, pürüzsüz ve ışıltılı bir cil­de sahip olmak için, cilt bakımına gerekli özeni göstermemiz gerekmekte­dir­­. doğru bir cilt bakımı uygulaması­nın ilk ve en  mü­him adımı cilt tipi­ni doğru analiz etmekten  geçiyor­. Cilt yapısını iyi değerlendire­bilmek amacı ile gerekli olduğu takdir­de uzmanlar­dan destek alınma­sı gerektiği­ni belirten  Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Dermatoloji Uzmanı Dr­. Eylem Acar Özer, “Cildinizin tipinizi belirleyip daha son­ra cilt bakımı hususun­da yapılması lazım olan en  temel işlemler; cildi iyi temizlemek, nemlendirmek, güneşten  ve başka çevresel faktörlerden  korumaktır­­. Her cilt tipinin kendine uygun olan bir temizleyici jel, temizleme sütü ya da benzeri bir ürünle temizlenmesi gerekir­­. Nemlendirme amacı ­ile kullandığımız ürünler ise cildin su gereksinimi­ni karşılayarak cildi yapılandırır ve korur” dedi­.

CİLDİNİZİ GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUYUN

Cildimize iyi bakmak amacıyla dış etkenlerle savaşırken  en  büyük savaşı güneşin zararlı tesirlerine karşı veriyoruz­. Cildimizi güneşin zararlı tesirlerin­den  korumak amacıyla güneş ışınların­dan korunmak, riskli saatler­de güneşlenmemek ve gün ışığı olan her saatte, cildin görünen  kısımlarına yüksek koruma faktörlü ürünler sürülüşü gerektiği­ni bildiren Dr­. Acar sözleri­ni şöyle sürdürdü:

“Bilhassa yaz ayların­da daha fazla güneş ışınlarına maruz kalan cildimizi koruyucu giysiler ile korurken  şapka, güneş gözlüğü, güneş şemsiyeleri gibi güneş ışınların­dan korunmamızı sağlayan eşyaları da günlük hayatımı­zın bir parçası haline getirmemiz gerekir­­. Sokağa çıkmadan evvel süreceğimiz 10-15 koruma faktörlü cilt ürünleri ile cildinizi yaz ve kış korumak cilt yaşlanması­nın önüne geçecektir­­. Doğru ve dengeli yiyecek maddeleri­ni içeren  bir diyet programı izlemek ve “nutirkozmetik” denilen  yiyecek desteği kullanmak cildinizi koruyacaktır­­.“”

CİLDİNİZ İÇİN UFAK DOKUNUŞLAR YAPI

Cildimizi dış faktörlere karşı korurken, gerçekleştireceğimiz bazı uygulamalar ile de cildimizi genç tutmak amacıyla destekleyebiliriz­. Cildimi­zin sağlıklı ve genç görüğnmesi­ni meydana getirmek amacı ile günümüz teknolojisin­den  de yardım alınabileceği­nin altını çizen  Dr­. Acar, cildi genç tutmak amacıyla yapılmakta olan uygulamaları şöyle sıraladı:

“Kimyasal ve mekanik türlü tekniklerle deri­nin üst tabakası­nın soyuluşu işlemi olan “peeling” ile deride mevcut olan renk düzensizlikleri­nin ve dokunun düzelmesi­nin yanı sıra ince çizgilerden  ve statik kırışıklıklar­dan da kurtula­bilirsiniz­. Cildin kalınlığını artıran, gerginleştiren  ve cildin daha sağlıklı genç bir görünüme kavuşmasına imkan veren  Dermaterapi ile kişi­nin problemine göre cil­de uygulanacak kollajen, vitamin, mineral muhteviyatlı serum ya da kişi­nin kendi kanın­dan el­de edilen  büyüme faktörleri içeren  PRP serumu biçimin­de ola­bilir­­. Bunların yanı sıra kırışıklık tedavisinde kullanılan botox ve yanak, dudak çevresi ve çene bölgelerinde mevcut olan kırışıklıkların çözümü için uygulanmakta olan dolgu maddeleri ile cildinize dıştan ufak dokunuşlar­da buluna­bilirsiniz”