Burun Karıştırma

BURUN KARIŞTIRMA
Burun karıştırma yalnızca 3-5 yaşlarındaki çocuklarda görülen kötü bir alışkanlık değildir. Kendilerini kimsenin görmediğini sandıkları anlarda ya da dalgınlıkla yetişkin insanlar da burunları karıştırmaktadırlar. Hatta bu durumu normal kabul etmiş kişiler bile vardır. Böyle insanların arasında çocukları burnunu karıştırıyor diye dövenler bile vardır. Doktorlara ve psikiyatristlere göre burun karıştırma, normal temizlik yöntemleriyle çıkarılması mümkün olmayan bazı kirlerin ve burunda dışardan görünen ve hoş görünmeyen salgıların burundan elle çıkarılması için yapılıyorsa bu durum normal görülmelidir.

Fakat burun temizliği temiz bir parmakla yapılmalı aksi taktirde burunun iç kısmı temizleme sırasında tahriş olabilir. Bu da burunun mikrop kapmasına neden olabilir. Burunda kurumuş şekilde olan salgılar bizi rahatsız edebilir fakat bunların soluduğumuz havadaki kirleri süzdüklerini unutmayalım. Kimi insanlar temizlerken parmağına mendil sarıp bunu burun deliklerine sokarlar fakar burun deliği parmağa mendil sararak sokmak için çok küçüktür. Bu sebeple böyle durumlarda parmağın temizlenerek herhangi bir şey sokulmadan temizlenmesi sağlık açısından daha faydalı olabilir. Kendisini ve çocuklarının dış görüntüsüne önem verdiği için ya da sağlığı için yapsa bile insanların göze çarpan bölgelerde olmadıkça burun salgılarını temizlemesi doğru değildir. Burunu sürekli karıştırmak enfeksiyona ya da başka rahatsızlıklara neden olabilir.

Parmakla burun karıştırmak toplumda hoş karşılanan bir hareket değildir ve başkalarının midesini bulandırabilir. Bu yüzden bu işi yaparken yalnız olduğumuzdan emin olmalıyız. Çocuklarımız da böyle bir ihtiyaç duyduklarında tuvalete ya da banyoya giderek lavaboda yapmalarını söylemeliyiz. Yine çocuklara bu temizliği yapmadan önce ve yaptıktan sonra ellerini yıkamalarını hatırlatmalıyız.

Küçük çocukların temizlik amacı dışında burun karıştırmalarının önüne geçmek için, eline kendini oyalayacak bazı oyuncaklar ve uğraşlar vermek faydalı olacaktır.

Aramalar: burun karıştırma problemi, çocuğum devamlı burnunu karıştırıyor, burun karıştırmanın bir sakıncası var mıdır? burun karıştırılır mı?