Bronşit Oldum Öksürüyorum Nasıl Geçer Ne İyi Gelir ?

Bronşit Oldum Öksürüyorum Nasıl Geçer Ne İyi Gelir ?

Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir, Eğer bronşitiniz varsa öksürük kaçınılmaz bir durumdur. Bu öksürükten ancak virüsü temizleyerek kurtulabilirsiniz. Öksürük geceleri yoğunlaştığı için uykusuzluk, baş ağrısına sebep olur ve gün boyu vücudunuz halsiz ve yorgun düşebilir. Bu hastalık döneminde bol bol su tüketmeli ve sigara kullanıyor iseniz sigara kullanmayı bırakmalısınız. Bronşunuzu en çok tetikleyen etkenler arasında sigara vardır. Duşta sıcak su ile buhar yaparak veya bir bardak sıcak suyun buharını içinize çekerek bronşlarınızı açabilirsiniz. Bronşunuzun geçmesi için uzman bir hekime başvurarak ilaçlar kullanabilir veya bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz. Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir diye göz atabilir ve inceleme yapabilirsiniz.

Bronşit öksürüğüne ne iyi gelir?

Bal; Bağışıklık sistemini güçlendiren bal aynı zamanda boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Bir fincan çaya 1 kaşığı bal ekleyebilir veya karabiberi zencefili, 1-2 tane karanfili toz hale getirip bal karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bir bardak suya bir kaç damla limon ve bal karıştırarak içerseniz boğaz iltihaplarına iyi gelir.

Kekik yağı; Dilinizin altına kekik yağı damlatarak bronşitinizi hafifletebilirsiniz.

Tuzlu su; En bilindik karışım olan tuzlu sudur. Bir bardak ılık suya bir miktar tuz ekleyerek gün içerisinde bir kaç kere gargara yapabilirsiniz.

Zencefil; İltihap sökücü özelliğe sahip olan zencefil, boğaz iltihaplarını temizlemeye yardımcı olur.

bronşit öksürük için şifalı bitkiler

Biber, zencefil, karanfil ve balı karıştırarak süt ilave ediniz. daha sonra bu karışımı gün içerisinde bir kaç kere tüketiniz. Yada zencefil, karanfil ve tarçını bir bardak sıcak suya ilave ederek tüketiniz.
Portakal suyu; C vitamini açısından zengin olan portakal aynı zamanda boğaz iltihaplarına iyi gelir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Zerdeçal; İltihap ile balgamı da birlikte sökmeye yarayan zerdeçal bronşit hastalığına iyi gelen en doğal ilaçtır. Süt iel birlikte tüketebileceğiniz zerdeçalı gün içerisinde bir kaç kere içebilirsiniz.

Sarımsak; Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağı bir bardak sıcak sütün içerine koyarak tüketebilirsiniz.

Soğan; Salatalarda veya pişirerek kullanabileceğiniz her derde deva olan soğanın her sabah aç karna çiğ suyunu tüketebilirsiniz.

Susam; Göğüs ağrılarını rahatlatmaya yarayan susam tohumunu bal ve keten tohumu ile karıştırarak uyumadan önce su ile birlikte yutabilirsiniz.

Limon; Bir bardak suyun içerisine limon rendeleyerek bir süre bekletip daha sonra tüketebilirsiniz.

Su; Vücudumuzun en büyük ihtiyacı olan suyu bol tüketmelisiniz. Eğer suyu yalnız tüketemiyor iseniz içine bira bal ve limon suyu karıştırarak içebilirsiniz.

Ispanak; Belki hiç duymadığınız karışım olacaktır ama bronşit öksürüğüne oldukça etkilidir. Balın içerisine ıspanağı karıştırıp tüketebilirsiniz.

Bronşit ilaçları, Bronşit aşırı hassasiyetinin söz konusu olduğu, öksürük, balgam, ateş şikayetleriyle doktora gidip bu sorunun bakteriyel mi, virüs kaynaklı mı olduğunu öncelikle bunu takip etmeniz gerekiyor. Bakteriyel kaynaklı ise içeriği antibiyotik reçetesi kullanılır. Virüs kaynaklı ise içeriği farklı bronşit ilaçları kullanılmalıdır. Bronşit akciğerin içinde havanın dolaştığı boruların iltihaplanmasının ismidir. Bronşite, stafilokok, streptokok, gibi iltihap yapıcı mikroplar sebep olur. Vücut direncini kıran rüzgarlı ve rutubetli yerlerde yaşama, ani üşütme bronşite sebeptir. Yani bronşların hasta olması sonucu, nefes darlığı çekilmesidir. Bu hastalığın ilk belirtisi olarak öksürük ve balgam çıkarmadır. Bronşların salgısını sulandırılması amaçlı mükolitik ilaçlar önerilir. Bunun öksürükle atılmasını sağlamak için ekspektoran balgam söktürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılmalıdır. İlk önce öksürük vücudun doğal dengesidir. Vücutta oluşan balgamı atmaya yarar. Bronşit zannedildiği gibi sadece soğuktan hasta oluruz. En önemlisi ise, evin içerisindeki havanın temiz olması, halıların tozsuz olmasıdır. Bronşit artık o kadar yaygınlaştı ki, ev temizliğine de, tozlara karşı da, önlem alınmalıdır. Bronşit ilaçları elbette yerinde ve doğru kullanıldığı zaman hayat kurtarıcı olan çok değerli ilaçlardır.

Bronşit İlaçları; Salbutamol (ventolin);

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde 4×1/2-1 ölçek şurup ve çocuklarda 2-6 yaş arası olanlarda 3×1/4-1/2 ölçek şurup, 6-12 yaş arasında olanlarda 3×1/2 ölçek şurup kullanılmaktadır.

Endikasyonları; Salbutamol solunumu iyileştirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeterek çalışır. Bronşit ve amfizemden ötürü oluşan reversibl havayolu tıkanmasında çabuk başlayan etkisiyle 5 dakika içinde etkisini gösterir.

Minoset Tablet;

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde tek seferlik 1-2 tablet kullanılabilir. Çocuklarda 12-16 yaş arası olanlarda tek seferde 1 tablet kullanılabilir. Gerekirse 24 saat içinde 3 kez uygulanabilir. 12 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Endikasyonları; Hafif ve orta derece ağrılarda, ateşli hastalık durumlarında minoset, analjezik ve antipiretik etkilerini 15 ila 30 dakikada ve 3-4 saat süreyle gösterir.

Bronşit İlaçları

Minoset tablet karaciğerde metabolize olur ve idrarla atılır.
Zinnat 500 mg 14 Tablet;

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde çoğu enfeksiyonlarda günde 2 kez 250 mg. Çocuklarda çoğu enfeksiyonlarda günlük doz maksimum 250 mg olmak üzere ya da günde 2 kez 125 mg yani günde 2 kez 10 mg/kg’dır.

Endikasyonları; Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları, otitis media, sinüzit, tonsillit, farenjit gibi etki sağlamaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonlarında, pnömoni, akut bronşit ve kronik bronşitin akut alevlenmelerine bileşim sağlamaktadır.

Brodil Şurup;

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde yemeklerden sonra günde 3-4 defa 15 cc. Çocuklarda 6 yaşından büyük olanlarda günde 3 defa 10 cc. 6 yaşından küçük olanlarda günde 3 defa 5 cc.

Endikasyonları; Bir balgam söktürücü ve bronşları genişletici kombinasyondur. Solunum yolu rahatsızlıkları ile birlikte görülen öksürük ve balgam atma ihtiyacı, nefes darlığı, astım, kronik bronşit ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılabilir.

Vıcks Vaporub Limon;

Kullanım şekli; Pomad uygulaması günde 1-3 defa hasta olan bölgeye pomad sürmek ya da buhar yapmak şeklinde uygulanır. Endikasyonları; Göğüs yumuşatıcı ve dekonjestan olarak etkilidir. Bronşit, öksürük, nezle, grip vb. solunum yolu hastalıklarında endikedir.

Kullanım Uyarısı ve Yan Etkileri;

İçeriği diğer ilaçlara göre farklılık gösterebilir. Alerjik reaksiyonlar, bulantı, kusma, diyare, ürtiker, anemi, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca gebelerde kullanılmaz. Tam olarak size belirtilen reçete edilen şekilde kullanınız. Bu ilaçları doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda ya da daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir nokta olursa kesinlikle doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.