Bebeklerde İshalin Belirtileri ve Tedavisi

Anne sütü içerdiği antikorlar nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan koruduğu gibi, ishalden de korur. Bu nedenle anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde ishal daha sıklıkla görülür.

İshal nedir?
Günde en az beş kere yumuşak, yeşil, sulu, dışkılamaya ishal denir. Hafif vakalarda çocukta büyük değişiklik yoktur. Yemeğini rahatça yer, keyfi yerindedir. Ağır vakalarda ise bebek huzursuz, iştahsızdır ve ateş yükselir. Bazen de kusma görülür. İshalde en büyük problem, dehidratasyon (susuz kalma)’dır. Böyle durumda bebekte uyku hali görülür. Ağzı kurudur, bıngıldağı içeri doğru çöker, genel olarak huzursuzdur. Daha ağır durumlarda bebeğin derisi pörsümüştür, ağızdan beslenemez, ateşi ya çok yüksek ya da çok düşüktür. Dehidratasyon çok ilerlerse bebeğin beyni hasara uğrar, hatta ölümlere rastlanır. Ne yapmalı?

Eğer bebek biberonla besleniyorsa biberonların ve emziklerin iyice kaynatılması gerekmektedir. Özellikle emziklerin temizliğine büyük bir özen göstermelidir. İshalin birinci gününde bebeğe süt verilmez. Yarım litre suyun içine bir çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı tuz koyup suyu kaynatmalı, soğuduktan sonra bebeğe vermelidir.

Ertesi gün bu suyla birlikte sakarinli çay, mevsimine göre elma ya da şeftali suyu içirilir. Beş gün süreyle bu beslenme sürmeli, buna ek olarak da kaynatılıp soğutulmuş su bol bol verilmelidir. Bebeklere hiç bir zaman biberonda artan mama tekrar verilmez. Çünkü ılık ortamda bakteriler hızla artar ve barsak enfeksiyonlarına neden olur.