Arı sokması bir takım kişiler için tehlikeli olabilir

Arı sokması durumunda iyi mi hareket etmeliyiz? Çok sayıda arı sokarsa ne yapmamız gerekir, ilk yardım detayları.

Arı sokması bir takım kişiler için tehlikeli olabilir ama arılar için sokma ölümcüldür. Bu sebeple arılar kolay kolay bir insanı sokmazlar. Arılar eğer çekince sezinlerlerse ilk olarak ses çıkartırlar. Eğer bu işe yaramaz ise bu kez kalabalık şekilde ses çıkartıp gürültü hayata geçirmeye uğraşırlar. Bundan sonraki aşama ise çarparak korkutmaktır. Ama bu da olmaz ise arılar son evre müdafa olan sokma işlemini yaparlar. Arıların iğneleri böceklere karşı müdafa amaçlı olduğundan sert böcek kabuklarına batarsa çıkmasına karşın insan eti ya da bir hayvan etine batarsa çıkamaz. İğnenin başka ucu da arının bağırsaklarına bağlı olduğundan arı sokma hemen ölür.

Arının iğnesinde formik asit ve alyuvarlara hücum eden bir takım kan zehirleri yer almıştır. Ama bu Hymenoptera ailesinden gelen böceklerin zehirlerine karşı alerjen tepki veren kişilerde ölümcül olabilmektedir. Bu şekilde bir alerjisi olan kişinin dili, boğazı ve dudakları şişer. Nefes almakta zorlanır. Öksürme ve hırıltı başlar, zihinde bulanıklık, istifra ve hatta baygınlığa kadar giden durumlar oluşabilir.

Bormalde arı sokmasının zararı dokunan olabilmesi için bir sürü arının aynı anda sokması gerekir. Ama bal arılarına bakılırsa eşek arılarının sokması epey çekince arz eden bir problem olmaktadır. Bir de enteresan bir bilgi verelim eğer yaban da bir yerlerde sizi arı sokarsa derhal üzerine işeyin ya da işetin.

Tek arının sokması halinde ürkü yapmanın bir anlamı yoktur. İğneyi çıkartmanız yeterlidir bir süre sonrasında bir şey hissetmezsiniz dahi. Ama aniden fazla arının saldırısı altında iseniz pek fazla hareket edip arıları daha da fazla kızdırmayın. Kendinizi su dolu bir yere atmaya gayret edin ki arılar size ulaşamasın. Çok sayıda arı sokulan bir kişinin ne olursa olsun ama ne olursa olsun bir sıhhat merkezine müracat edip tedavi edici iğne yaptırması gerekir.

Bir de tek arı sokmasında meydana getirilen eski bir uygulama daha vardır. Balçık ile nane karıştırılır ve arının soktuğu yere metal bir para yardımı ile bastırılıp bir saat kadar o şekilde bekletilir.