Anoreksia Nevrosa

Anoreksia nevrosa:
Daha çok buluğ çağındaki kızlarda görülür. Hormonal değişiklikle ilgisi vardır. Ama daha çok zayıflama diyetlerinin sonunda ortaya çıkar. Hastalık aslında psikolojiktir. Ailevi problemlerden ötürü görülür.

Anorexik kızlar yiyecekleri reddederler ve yedikleri zaman da boğazlarına parmaklarını sokup kusmaya çaba gösterirler. Anne-babayla kızlar arasında yemek sofrası başında bir savaş verildiği görülür.

Anoreksia nevrosa’nın belirtileri nedir?
Önce normal bir zayıflama diyetine başlayan kız çocuk sonraki günlerde giderek daha az yemeye başlar, iskelet haline döndüğü zaman bile yemek yemeyi reddeder.

Riskler nelerdir?
Az yeme ya da hiç yememe sonucunda vücudun asit-baz dengesi bozulur. Vücut sıvısı yok olur. Nadir olmakla birlikte depresyon sonucu intiharlara da rastlanır. Vücudun direncinin kaybolması sonucu enfeksiyonlara yakalanma ihtimali artar.

Anoreksia nevrosa’nın tedavisi için ne yapmalı?
Böyle bir çocuğun tedavisi mutlaka uzman doktorlarca yani psikiyatristlerce yapılmalıdır. Evde üstesinden gelme olanağı yoktur. Çünkü, ısrarla yemek yedirildiği zaman bile çocuk banyoya gidip gene kusma yolunu bulacaktır.

Aramalar: anoreksia nevrosa nedir? anoreksia nevrosa hastalığı, aşırı zayıflık